hep kitap

Yepyeni bir soluk var kitap dünyasında.

Yeni bir yayınevi.

İsmi “hep kitap

Kitap kokusunu hep sevdik. Yayıncı olduk. Yıllarca Türkiye’nin önde gelen yayınevlerinde bazen beraber, bazen ayrı ayrı okuduk, seçtik, yayımladık. Sonra bir gün bir araya geldik. Ne yapmak için? Türkiye’ye yepyeni bir yayınevi kazandırmak, şimdiye kadar yapılmamışı yapmak, yapılmışa da hep farklı bir açıdan bakmak için. Dünya çapında işler yapmak için. Severek okuduklarımızı, gün geçtikçe daha artacağına inandığımız okurlarımıza ulaştırmak için. Türkiye’den genç ve taze sesleri sayfalara dökmek, dünyanın çeşitli coğrafyalarından duyulması gereken sesleri hep duyurmak hedefimiz. Gündemi yaratan, günü yakalayan kitapları sunmak… Titiz, özenli, tertemiz bir çalışma anlayışıyla…

diyor “hepkitap”

Hayatımızda her zaman güzel kitaplar olması, özenle hazırlanmış içeriklerin çeşitlenmesi, taze, olumlu enerji, üretmek ve daha çok üretmek.  İnsan kitap deyince bunları arıyor gerçekten.

Evet efendiiiim, elimi attığımda beni çeken ilk üç kitap ise şöyle:

Kitapsever Bay TilkiKitapsever Bay Tilki
Troisdorf Resimli Kitap Ödülü ve Fallt aus dem Rahmen Edebiyat Ödülü gibi ödüllerin sahibi Alman yazar Franziska Biermann tarafından yazılmış ve resimlenmiş kitap, dokuz yaş ve üzeri çocuklara hitap ediyor. (Ben de keyifle okudum o ayrı :))

Küçük Bay Tilki kitapları çok seviyor. Öyle çok seviyor ki onları afiyetle yiyor! Elindeki kitapları tüketince, kütüphaneyi keşfediyor. Üstelik kütüphanedeki kitapları ücretsiz alabiliyor. Tek dert, kitapları ya geri getirmiyor veya onları ısırıklar içerisinde bırakıyor. Kütüphane kapıları da ona kapanınca kendine tek çare hırsızlık yapmak olarak görüyor.

Peki bu işin içinden nasıl çıkacak?

Kitabın sadece hikâye içeriği değil, aynı zamanda görselleri ve baskı kalitesi benim çok hoşuma gitti.

Bay Tilki ve kırmızı ipBay Tilki ve Kırmızı İp
Kitapsever Bay Tilki ile tanıştıktan sonra bu kitabın okunmasını öneririm.

Bu kitapta Bay Tilki’nin ünlü bir yazar olmuş hâlini görüyoruz.

Kitaplarında yarattığı Jacky Marrone karakteri çevresinde gelişen polisiye roman takipçileri tarafından çok beğeniliyor.

Ancak bir gün nasıl olduysa Bay Tilki’nin fikirleri, onca senelik birikimleri çalınıyor! Şimdi nasıl kitap yazacak… Çalınanları bulma peşine düşen Bay Tilki, bu sefer gerçekte kendini bir polisiye romanın içerisinde bulur.

İşte Warholİşte Warhol

“hep kitap”ın sanat seçkilerinden elimi “İşte Warhol” kitabına attım. Andy Warhol’un çalışmalarını her zaman beğenmiş, yaşamı hakkında zaman içerisinde farklı kaynaklardan bilgilenmiş biri olarak, kitap gayet doğal bir şekilde eve benimle geldi.

Sanat Tarihçisi Catherine Ingram tarafından yazılıp, İllustratör Andrew Rae tarafından resimlenmiş bu kitapta, Andy Warhol’un yaşamının önemli dönemlerine şahit oluyoruz.

Kitapta çocukluğundan, yetişkin ve ünlü olma noktasına ve bunu takiben yaşamının son dönemlerine kadarki süreçte ne gibi dönemlerden geçtiğinin anlatımına, sanatçının tarzına uygun bir yaklaşımla yapılmış görseller eşlik ediyor.

Bu anlamda okur olarak, sanatçıyla ilgili farklı detaylara ulaşma şansını yakalıyoruz.

Andy Warhol hakkında her şeyi öğrenmek istiyorsanız resimlerimin görünüşüne, filmlerime ve bana bakmanız yeterli. Oradayım. Ötesinde bir şey yok.”

Andy Warhol

Bu serideki diğer sanatçılar Dali, Leonardo da Vinci, Gauguin ve Van Gogh.

Yeni yılda en güzel hediye kitaptır. Herkese keyifli keşifler 🙂

 

Leave a comment