Happy Nest

Bir süredir birileri bizi tanıştırmak istiyor. Önce Orchard Toys Nil mail atıyor, “Harika bir yer açıldı. Bizim oyunlar da orada. Senden bahsettik. Mutlaka tanışmalısın.” diyor. Tanışmaya fırsat kalmadan Mert (Masterkids) mail atıyor, “Defneciğim, arkadaşlarım yeni bir yer açtılar. Ulus’ta. Çok özendiler. Mutlaka görmelisin.”

Haberleşmeye başlıyoruz. Pelin Hanım’da kiminle konuştularsa bir şekilde ismimin geçtiğini söylüyor. Karşılıklı merak ediyoruz birbirimizi anlayacağınız. Veee sonunda bu şirin mi şirin mekâna adımımı atabiliyorum.

Karşımda iki tane sıcacık insan. İçtenlik benim için birinci şart. Onlarda aradığımı buluyorum. Happy Nest’te oturuyoruz, birbirimizi tanıyoruz. Laf lafı açıyor, sohbet o kadar tatlı ki planladığımdan çok daha uzun süre kalıyoru orada.

Blog yazarları için yaptıkları organizasyona evdeki “usta hâllerimizden” katılamasam da, onları size kendi cümleleri ile tanıtabilmekten mutluluk duyarım.

Bu arada 27 Nisan, Cumartesi saat 12:00’de “Burcu ve Berk ile…” serimiz ve İngilizce kitaplarla okuma etkinliği düzenliyoruz. Hepinizi bekliyoruzzzzz!!!

Karşınızda Didem ve Pelin veeee Happy Nest!

Happy Nest

Öncelikle 0 km.Bızdıklar okurlarına sizi tanıtsak? Bu harika mekânı kuran Didem ve Pelin ikilisi kimdir?

Merhabalar. Didem ve Pelin aslında iki anne. Didem’in 4.5 yaşında bir oğlu, Pelin’in ise 3.5 yaşında ikizleri var.

Happy Nest fikri nasıl ortaya çıktı? Bize Happy Nest’i tarif eder misiniz?

Happy Nest fikri aslında kendi ihtiyaçlarımızdan ortaya çıktı. Çocukların doğumundan sonra her yeni anne gibi bizim dünyamızda onların üzerine kurulu olmaya başladı. Onların yemek saatlerine, uyku alışkanlıklarına göre yaşamaya başladık. Sevdikleri bizim de en sevdiklerimiz oldu. Beraber vakit geçirmekten zevk alıyor ama istediğimiz gibi çok fazla alternatif bulamıyorduk. Özellikle bebeklikleri döneminde daha titiz davranıyorduk. Çocuklarımızla vakit geçirirken onlara çok fazla alternatifimiz olmadığını farkettik, daha doğrusu aklımızdakilere yakın seçeneklerimiz azdı. Bizde aradığımız yerin nasıl bir yer olmasını gerektiğini konuştuk. Çocuklarımız bu yaşa gelene kadar aslında ne istediğimizi çok iyi biliyorduk.  Geçen yazda bu fikri uygulamaya başladık ve Happy Nest’i oluşturduk.

Happy Nest bizim evlerimiz gibi olsun istedik. Ama içinde vazgeçilmezimiz bolca kitap, çocukların oynarken kendilerini ve becerilerini geliştirebilecekleri çokça oyun olsun dedik.

Çocuklar oynarken öğrensin kendilerini geliştirsin ve yeteneklerini keşfetsin istedik. O yüzden seramik, arts and crafst veya drama dersi demedik de ‘workshopları’ veya ‘çalışmaları’ dedik. Amacımız, kendi tecrübelerimizden yola çıkarak çocukların eğlenmesini ön planda tutup gelişimini bu eğlencenin içine katmaktı.

Evdeki gibi taze ve sağlıklı kurabiyeler pişsin, ev yapımı limonataları anneler gönül rahatlığyla çocuklarına içirsin istedik.

Ve tabi ki de çocuklar  eğlenirken, anne babalara da sakin  bir ortamda kafa dinleme imkanı ( yine tabi ki tecrübelerden yola çıkarak) sağlamak için bir cafe yaptık.

Happy Nest’e bir aile kulübü diyebiliriz belki de…

Happy Nest’in giriş bölümünde birbirinden güzel kitaplar ve eğitici oyunlar var. Hangi markalarla çalışıyorsunuz?

Happy Nest

Türkçe dışında İngilizce kitaplar gördüm. Başka lisanlarda da ürünler var mı?

Daha yeni Londra kitap fuarından döndük. Yabancı kitaplar konusundaki oldukça iddialıyız.

Yerli bütün yayınevleriyle çalışıyoruz diyebiliriz. Kitap çeşitliliği konusunda da oldukça iddialıyız.

Bunun yanı sıra çocukların gelişimi için tasarlanmış;  4M, Orchard, Alex, Galt, Meccano, Blocco, Djeco, Melissa And Doug, Kapla, Haba, Edukids, Gugda,  Fun Kids, Handy Kids gibi markaların ürünlerini bulunduruyoruz.  Mariposa ve Pebble markalarının organik tekstil ürün ve oyuncaklarını da satıyoruz.

Kitapların ve eğitici oyunların yanısıra çocuklara ve ebeveynlere yönelik aktiviteleriniz var. Bu aktiviteler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Biz ikimiz de çocuklarıyla vakit geçirmeyi seven, her anne gibi çocukları için araştıran en iyisini isteyen ve kendimizce uygulamaya çalışan anneleriz. Hamilelik döneminde bol bol kitap okumakla başlayan bu süreç, araştırmalarla devam etti. Sağlıklı beslenme, doğal yaşam, hemeopati  gibi konular zaten ilgimizi çekiyordu. Happy Nest sayesinde anne/ babaları da bilgilendirelim istedik. Geçen ay en çok ilgi çeken çalışmamız evde sağlıklı çikolata yapımı ve ekmek atölyesiydi mesela.

Seminerlerimiz sadece bu konularla kısıtlı değil tabi. Bu ay oyunun çocuk gelişimindeki önemi  işleyen ücretsiz verdiğimiz bir seminer var mesela. Her ay konusunda uzman  pedagoglar veya gelişim uzmanları Happy Nest anne/ babalarının merak ettikleri konuları anlatıyor ve sorularını cevaplıyorlar.

Happy Nest

Kayıt sistemi nasıl oluyor?

Hiç kimse üye olmak veya kayıt yaptırmak zorunda değil. Bu da sıkıntısını çektiğimiz konulardan biriydi. Bir yere üye olup gidemeyip ; çocuklu veya çocuksuz, paramızı ikimizde bolca yaktığımız için böyle bir uygulamaya gitmek istemedik Happy Nest’te. Tabi ki  üyelik sistemimiz var ; 4 -8 ve 16’lık olmak üzere paketlerimiz var. Ama bu paketlerin belli bir süresi, üç hafta bir ay gibi tüketim süresi yok  çünkü çocukların hastalıklarını ,  iki yaş sendromları, doktor randevuları var, sürekli bir programları var. Biz galiba Happy Nest’te ilk önce iş sahibi değilde anne gibi davranıyoruz. O yüzden de annelerin ve çocukların mutlulukları ve ihtiyaçları bizim önceliğimiz.

Düzenli aktivitelerinizle ve  aylık bazda olanlarla ilgili bilgiye ilgilenenler en kolay nasıl ulaşabilir?

Web sitemizde programımız mevcut. Basılı programımızda var. Gelen her misafirimize veriyoruz zaten. Tabi ki diledikleri gibi bizi arayabilir veya mail atabilirler.

27 Nisan’da bızdıklara okuma saati düzenleyeceğiz. Okurların gözünde canlanabilmesi için, nasıl bir aktivite hayal ettiğinizi buradan onlarla paylaşabilir miyiz?

Daha öncede belirttiğimiz gibi burayı evimiz gibi yapmaya çalıştık. Çocuklar kocaman bir kanepenin üstünde Burcu ve Berk’in hikâyesini dinleyecekler. Amacımız burada onlara en rahat ortamı sağlarken, hem onlara kitap okumayı sevdirmek hem de hayal güçlerini kullanmalarını sağlamak.

Bu mekân bir renk olsaydı ne olurdu ve neden?

Sarı olurdu. Sıcacık insanı saran, güven veren, güneşi hatırlatan, hayat veren, cıvıl cıvıl bir renk olurdu.

Bu tatlı sohbet için Happy Nest ekibine teşekkür ediyoruz 🙂

Daha detaylı bilgi için:

Kültür Mahallesi. Onaran Sokak. No:4, Hareket Sitesi
Etiler

Tel: 0212-257 8787 / 257 8585
www.happynest.com.tr / info@happynest.com.tr

Leave a comment