Haftasonu Programları

0 km.Bızdıklar” çatısı altında birbirinden özel pek çok konuğumuz oldu ve olmaya devam ediyor. Bazıları ile kalıcı birlikteliklere imza attık.

0 km.Kültür” bölümümüzde sevgili Mine Küçük bizlere her ay bir müzeyi aktarıyor. O bir müzeolog ve arkeolog. Onun bakış açısı benimkine göre çok daha farklı. Bu nedenle her ay heyecanla yeni yazılarını bekliyorum.

0 km.Seyahatler” bölümünde farklı konuklarımız oldu. Bazıları gezmekle o kadar meşguller ki, paylaşım yapamıyorlar!!! :))))

0 km.Lezzetler“de yemek ve beslenme konulu konuklarımız, konularımız oldu.

Şimdi yeni bir kalıcı birliktelik sevgili Pemi ile oluyor.  Pemi Melamet’i, yani “İstanbulforKids”i size çeşitli vesilelerle daha önce tanıştırmıştım. (“Çocuklarla İstanbul” başlıklı yazıma gözatabilirsiniz.)

“İstanbulforkids” bugünden itibaren aralıklarla “0 km.Bızdıklar” okurlarına özel haftasonu programları oluşturacak.

İstanbul dışında yaşayan okurlarımız için de buradan açık kart: yaşadığınız şehirlerde bızdıklarınızla yapmaktan hoşlandığınız kültürel aktiviteleri buradan paylaşabiliriz. Bana detaylarıyla yollayın (defne@sifirkilometrebizdiklar.com), değerlendirelim, derleyelim, toplayalım, diğer okurlarımıza sunalım. Böylelikle belki de farklı şehir köşelerimiz oluşmaya başlar :))

Veeee bu haftasonu için “İstanbulforkids” önerileri:

SERGİ

PİCASSO

Picasso

Doğduğu evden gravürler ve seramiklerle Picasso sergisi. Sergiye paralel çocuk atölyeleri de var.

Çocuklar eğitmen eşliğinde önce sergiyi geziyorlar ardından atölyede çeşitli malzeme ve tekniklerle farklı projeler gerçekleştiriyorlar. Atölyeye katılım için önceden rezervasyon gerekli.

Sergi her yaş için uygun.  Atölye katılımı ise 4+ ile 14 yaş arası

Tarih                     : 15 Şubat – 13 Nisan 2014
Yer                         : Pera Müzesi Meşrutiyet Caddesi No.65 Beyoğlu
Telefon                 : (0212) 334 99 00

 

Defne’nin notu: Biz bu sergiye/atölyeye iki bızdık götürdük. Atölye çalışması iki saat sürdü(14:00-16:00 saatleri arasındaydı.) Çocuklar gerek müzedeki sergiden, gerekse yapılan çalışmadan büyük keyif aldılar. Biz de iki anne hem müzeyi gezdik, hem çocukları beklerken Asmalımescit, Pera, Şişhane bölgesini rahat rahat dolaştık. Böyle bir program yaparsanız mutlaka “Gram”da bir kahve için 🙂 

 

ATÖLYE

İLK UÇAĞIM

IlkUcagimÇocuklarla uçan uçak modeli yapım atölyesi.
“3 Boyutlu Yazıcı” destekli uçak yapım atölyesi çocuklarla beraber teknoloji, yaratıcılık ve eğitim dolu aile boyu bir atölye.

Türkiye’de ilk kez düzenlenen atölyede meraklı çocuklar fizik alanı uzmanı, 3D modelleme ve 3D yazıcı uzmanı ve mentorlar yardımıyla kendi uçaklarını tasarlayıp 3 boyutlu yazıcılar ile üretebilecekler. Sonuç olarak çocuklar 30x30cm boyutunda uçan bir uçak modeline sahip olacaklar.

8 – 12 yaş grubu çocuklara açık bu atölyeye ebeveynlerden biri de katılabiliyor.

Tarih                     : 8 Mart 2014 Cumartesi
Yer                         : 3Dörtgen Alemdağ Cad. No:58 Kısıklı – Üsküdar
Telefon                : (0535) 020 85 33

 

FESTİVAL

DAĞ FİLMLERİ FESTİVALİ

DagFilmleriFestivali

Doğa ve doğayla iç içe uç noktada yaşayan insanlar ile ilgili heyecan verici, bilgilendirici, etkileyici, motive edici bir festival.

Festival programında çocuklara uygun ilginç filmler de var.

Buzdaki Notalar: Norveçli perküsyoncu Terje İsungset’in buzda, buzdan ürettiği enstrümanlar ile  müzik yapması konu edilmiş. Filmde Norveç’te her yıl düzenlenen dünyanın tek Buz Müzik Festivali’nin hazırlıkları anlatılıyor.

Şehirden Zirveye: Belgesel Sebastian Stiphout ve 9 yaşındaki oğlu Luca’nın alışılmışın dışındaki yolculuklarını anlatıyor. Münih’teki evlerinden çıkan ikili Almanya’nın en yüksek zirvesi olan Zugspitz’e macera dolu bir yolculuğa çıkıyor.

Uçan Çocuk: Hayallerinin peşinde koşan Kanadalı yamaç paraşütçüsü Benjamin Jordan, Malawi’deki çocuklara uçurtma uçurmayı öğretmeye çalışmasının hikayesi.

Filmler 7+ yaş grubu çocuklar için uygun.

Tarih                     : 25 Şubat – 2 Mart 2014

 

Leave a comment