#güçsizdekızlar

Geçen sene  “İlham verecek kızlar aranıyor!” demiştim. GapKids’in önderliğinde kız çocuklarını destekleyecek, onların kendi hemcinslerine örnek olabileceği bir arayış vardı. Bu çağrıya 6-12 yaş arasında pek çok kız çocuğu ve aileleri cevap verdi.

Ve sonunda bu arayış sonuçlandı. Kimler mi diğer kızlara ilham verecek?

Adana’dan sekiz yaşındaki 2015 Türkiye Jimnastik Şampiyonası 1.si Ecrin, Manisa’dan Gediz Nehri’nin temizlemek üzere bir robot tasarlayan oniki yaşındaki Ayşe Beril, İstanbul’dan keman çalan dokuz yaşındaki Lal ve oniki yaşındaki Eskrim Şampiyonu Lea.

GapKids bu dörtlüyü yanına alarak kız çocuklarının eğitimini desteklemek, onları yüceltmek adına yola çıktı.

Kız çocuklarının başarısına inanan, onların geleceğine önem veren yaklaşımı destekleyip, çocukların yeteneklerini öne çıkarmalarını engelleyen etkenleri bulup yıkarak tüm kız çocuklarına ve ailelerine örnek ve cesaret verecek bir projenin ilk tohumu böylece atılmış oldu.

Güç Sizde Kızlar

Bu projenin Türkiye ayağında Çağla Kubat kız çocuklarının sesi görevini üstlendi.  Eğitimi, yaşam biçimi, sporcu kimliği ve çocuklara spor alanında yaptığı örnekleme ile Çağla Kubat onlar için en doğru destek belki de.

İlham Veren Kızlar” projesinin çıkış noktası “Girl Empowerment”başlığı altında. Amerika’da bu projeye duyuru anlamında destek veren kişi ise Ellen DeGeneres. DeGeneres “Girl Empowerment” ile ilgili yapılan söyleşide küçük yaştan itibaren erkek çocuklara, kız çocuklara ve onların fikirlerine saygı göstermeyi öğretmemiz gerektiğini vurguluyor. Bununla birlikte her bir kişinin ne kadar özel olduğunu ve farklılıklarının öne çıkarılması gerektiğini söylüyor. Konuyla ilgili söyleşi ve çekim detayları: “Ellen DeGeneres Has Teamed Up With Gap for Girl

GapKids’in Türkiye’de bu dört kız çocukla yola çıkarak kız çocuklarını yüreklendirmek,  ailelerde farkındalık yaratmak ve daha pek çok kişiye ilham kaynağı olmak gibi bir hedefi var. Bu bir başlangıç.

Anlaşılan yakında hep birlikte bol bol #güçsizdekızlar diyeceğiz!

Ayşe Beril Aktaş – Robot Tasarlıyor ve Programlıyor – 13 yaşında

Ecrin Ceylin Ekinci – 2015 Türkiye Jimnastik Şampiyonası Birincisi – 8 yaşında

Lal Ege Nural – Keman Virtüözü – 9 yaşında

https://youtu.be/l86fs16gjgI

Lea Levi – Eskrim Şampiyonu – 12 yaşında

Backstage Görüntüleri

 

Leave a comment