Global Wellness Day

Global Wellness Day

Hiç duydunuz mu?

110 ülkede 200 milyon insana ulaşmış bir iyi yaşam hareketi. 2018 yılı için hedeflenen 300 milyon kişinin hayatına dokunmak.

Siz de o kişilerden olmak istiyorsanız ilk adım 9 Haziran, Cumartesi günü KüçükÇiftlik Park’ta 10:00-18:00 arasında gerçekleşecek pek çok etkinlikten istediklerinize katılmak.

Global Wellness Day’in yaratıcısı Belgin Aksoy Berkin. Bir Türk tarafından “iyi yaşam herkesin hakkı” diyerek ortaya çıkmış olan bu günün, 2012 yılından bu yana Kanada, Amerika, Arjantin, Brezilya, Meksika, Hindistan, Tayland, Japonya, İtalya, Fransa gibi ülkelerin de arasında olduğu pek çok noktada yaygınlaşmış olması ne kadar güzel.

Peki nasıl başlamış bu Global Wellness Day?

Günlük hayatın koşuşturması ve mücadelesi içinde iyi ve sağlıklı yaşamayı çoğu zaman ihmal ediyoruz. Belgin Aksoy Berkin’in durum da bu iken “Neden dünyada iyi yaşama adanmış bir gün yok?” sorusuyla projenin ilk tohumu atılmış.

Global Wellness Day çerçevesinde organize edilen etkinlikler katılımcılara ücretsiz sunuluyor. Belgin Aksoy Berkin’in başlangıç fikri, iyi yaşamın/wellness’in bir lüks değil, her bireyin doğuştan hakkı olduğu için  etkinliklerin hiçbir zaman ticari olmamasını ve ücretsiz ve halka açık kalmasını hedefliyor.

Global Wellness Day’in 2018 teması ise “İyi Yaşam Bilinci Çocuklukta Başlar”

2018-2019 dönemi için çocuklara iyi yaşam bilincini aşılamak amacıyla Global Wellness Day Kids Project (GWD Çocuk Projesi) hayata geçirilmiş. Birleşmiş Milletler’in araştırmasına göre dünyada çocuk ve ergen nüfusun %5’i depresyonda olduğu için sıkıntı çekiyor. Bu sebeple, proje ile anaokulu ve ilkokullarda kendini sevme, nefes eğitimi, sağlıklı beslenme, doğa yürüyüşü,…gibi konularda bilinçli farkındalık yaratacak “wellness” dersleri verilebilecek. Belgin Aksoy Berkin, bu projeyle ilgili olarak, “Tüm eğitimcileri çocuklara her şeyden önce nasıl yaşamaları gerektiğini öğretmeye davet ediyorum. Okullarda hiçbir çocuk, bir başkasını sevmenin, önce kendini sevmekten geçtiğini öğrenmiyor. Hâlbuki 2 yaşından başlayarak her gün 5 dakika iyi yaşam egzersizi çerçevesinde, doğru nefes almayı, farkındalıkla yemek yemeyi öğrenen ve alışkanlık haline getiren çocuklar geleceğin sağlıklı bireyleri arasında yer alacak ve dünyanın daha güzel bir yer olmasına katkı sağlayacaktır,”diyor.

GWD Çocuk projesi, Miami-Palm Beach’te düzenlenen 11. Global İyi Yaşam Zirvesi’nde (Global Wellness Summit) 42 ülkeden wellness ve spa sektörünün önde gelen 600 delegesine Belgin Aksoy Berkin tarafından tanıtılmış.

Çocuk ve gençlerdeki yüksek mutsuzluk oranları, obezite, kilo fazlalığı, stres, depresyon gibi olumsuzluklarla mücadele edip, sağlıklı bireyler yetişmesine yardımcı olmayı hedefliyor.

Dünyada bu hareketi destekleyen pek çok tanınmış kişi var. (Virgin Group Kurucusu Richard Branson, SKYPE’ın kurucu ortaklarından Jonas Kjellberg, ‘The Dr. Oz Show’ programının sunucusu Dr. Mehmet Öz, The Preventive Medicine Research Institute’ün kurucusu, ünlü ABD’li doktor Dr. Dean Ornish,  “Buz Adam” lakaplı sıra dışı dünya rekortmeni Wim Hof,…)

Şunu da atlamayayım, Eylül 2018’de Birleşmiş Milletler resmi takvimine girmesi beklenenen Global Wellness Day’in kişiler için hedefledikleri ise şöyle:

      Depresyonu Yenmek

      Obeziteyi Önlemek

      Sağlıklı ve İyi Yaşam

      Sağlık ve İyi Yaşam Eşitliği

      Okul Çağındaki Çocuklar İçin Sürdürülebilir İyi Yaşam Eğitimi

      Sürdürülebilir İyi Yaşam Şehirleri

      İyi ve Sağlıklı İşyeri

      Madde Bağımlılığı ve Aşırı Alkol Kullanımını Yenmek

      İyilik Yapmak

      Sağlıklı Yemek

      Sevdiklerinizle Aile Yemeği Yemek

      Plastik Kullanmamak

      Daha Çok Su İçmek

      Her gün 1 Saat Yürüyüş Yapmak

      Saat 22:00’de Uyumak

Daha fazla bilgi için: www.globalwellnessday.org
Instagram: globalwellnessday

One Comment

  1. ipek ongun
    Defneciğim, yine ne kadar önemli bir etkinliği tanıtmışsın. Bütün kalbimle kutluyorum.
    Reply 10 June 2018 at 10:24

Leave a comment