Gencecik Bir Şair

En Güzel Arkadaş

En güzel arkadaş
Rengârenk hayal dünyalı
İnançlı mı inançlı
Masum ve akıllı

Hayatı  yaşayan
Asla pes etmeyen
Bırakmamayı bilen
İnsanları seven
Birbirinden ayırt etmeyen

Mart 2011 – EH


Gençliğe olan güvenimiz her geçen gün artıyor. Bunun sadece düşüncelerini savunmalarından değil, farklı dallardaki başarılarından da gözlemleyebiliyoruz. İşte bu başarılı gençlerden biri Erim Habib. Henüz 12 yaşında ve ilk şiir kitabını UNICEF yararına çıkarttı bile!

Tertemiz, ışıl ışıl bir genç Erim. Onu ve yaptıklarını kendi anlatımıyla tanımanızı, öğrenmenizi istedim.

Veeee karşınızda genç şairimiz…

Erimciğim, öncelikle seni tebrik etmek istiyorum. “Şiir Krallığı” harika bir şiir kitabı gerçekten. “0 km.Bızdıklar” okurlarına kendini tanıtabilir misin?

Merhaba Defne abla, ben de size kitabıma duyduğunuz ilgi ve bana verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederim. Ben Erim Habib, 12 yaşındayım ve Açı Okulları’na gidiyorum. Çok küçük yaştan beridir kayak yapmaktayım. Lisanlı kayakçı olduğumdan kışın sürekli kayak yarışlarına katılıyorum. Kayak yapmayı çok seviyorum çünkü çok eğleniyorum. Kayak insana kendini özgür hissettiriyor.

Şiir yazmaya ilk ne zaman başladın? Sende böylesine bir ilgi nasıl doğdu?

Ben aslında ilk şiirimi 3. Sınıfta yazdım. O yıllarda  şiire pek ilgim yoktu ancak 4. Sınıfta ikinci şiirimi yazdım ve bu şiirim ile ailem şiir yazma yeteneğimi fark etti. Daha sonra şiirlerimi toplamaya başladım.


ErimŞiirlerini bir kitapta toplamak kimin fikriydi? Adım adım neler yaptın? Vereceğin bilgiler belki senin gibi başka gençlerin de böyle güzel çalışmalar ortaya koymasına yardımcı olur.

Aslında ilk başta annemin fikriydi ve ben de çok beğenmiştim bu fikri. Şiirlerimi yazdıkça anneme e-mail atıyordum, annem de hepsini bilgisayarında biriktirdi. Bu sene başında yeterince şiir olduğuna karar verince, ilk fırsatta basmak istedim kitabı. Kitaptan gelecek parayı da Unicef’e bağışlamak istedim. Çünkü kitabımı 23 Nisan’da çıkarmaya karar verdik. Ve Unicef çocuklara yardım eden bir dernektir. Önce bir tasarımcı bulduk, Fatoş abla ile şiirlerime görseller bulduk. Kitabın adına ve içindeki hikâyesine karar verdim. Sonra kapak görselini seçtim. Tüm kararları annem bana bıraktı ama tabiî ki sürekli yanımda idi. Basımevi annemin dostu Birol abi bize yardımcı oldu ve basım evini de bulduk. Her şey çok hızlı oldu ama çok iş  yaptık.

Kitabın satışları nasıl gidiyor? Sence ülkemizde gençlerde ve yetişkinlerde okumaya ilgi nasıl?

Bizim kendi imkanlarımız ile yaptığımız satışlar çok iyi gidiyor. Ancak kitapçılardaki satışlar çok düşük çünkü kitapçılar çocuk şiir kitaplarını fazla desteklemiyorlar. Bence ülkemizde okumaya verilen ilgi ve değer yeterli değil.  Sadece yazar diye bir şey yoktur. Okur yazar vardır. Dolayısı ile okumak yazmanın bir başlangıcıdır.

Sen ne çeşit kitaplar okumayı seviyorsun? En sevdiğin kitaplardan birkaç isim verebilir misin?

Benim okumayı sevdiğim belli bir kitap türü yok ama en çok mitoloji, felsefe ve teknoloji ile ilgili konulu kitapları seviyorum. Ayrıca en sevdiğim yazar Bilgin Adalı’dır. Küçükken Fatih Erdoğan’ın “Sihirli” serisini okudum. “Saftiriğin Günlüğü” serisini, “Sizinkiler” serisini ve daha birçok kitap okudum. Fakat bu kitaplar arasında en çok mitoloji ile ilgili olanları seviyorum çünkü Antik Yunan mitolojisi aslında hayatımızda pek çok yerde karşımıza çıkıyor. Hikâyeleri okurken yeni şeyler de öğreniyorum.

Erim Habibİlerisi için yeni projelerin, hayallerin var mı? Varsa bizlerle paylaşırsan seviniriz.

Benim şu andaki hedefim ikinci kitabı yazmak, hatta üçüncü kitabı yazmayı bile düşünüyorum. İkinci kitabım için birkaç şiirimi yazdım bile. Bu seneki hedeflerimden biri kayakta Uluslararası çocuk kupasında yarışmaktır.

Bir genç olarak en çok neyi özlüyorsun ya da neyin eksikliğini hissediyorsun? Şu “keşke şöyle olsa” dediğin bir şey var mı? 

Aslında okulda, evimde, hayatımın hiçbir yerinde büyük sorunlarım yok, özlediğim de bir şey yok. Her şeyden memnunum ve gayet mutluyum ama fark ettim ki herkes değil.

Benim kitabım ile ilgilendiğiniz için ve destek olduğunuz için size teşekkür ederim.

 

Asıl ben Erim’e teşekkür ediyorum. Ve hem kendisini, hem de onu destekleyen ailesini tekrar ve tekrar tebrik ediyorum. Erim’in gerek yazı hayatında gerekse kayaktaki başarılarını takip edebilmeyi umuyorum 🙂

Leave a comment