En Güzel Öykünü Yaz

Etrafımda kitap okumayı, fantastik hikâyeler yaratmayı seven çocuklar var. O kadar hoşuma gidiyor ki.

Melis süratle kitapları yutuyor. Kendi bir şeyler yazmak için ara ara adım atıyor.

Deniz sürekli uçuk kaçık hikâyeler yaratıyor, hayal gücü beni inanılmaz şaşırtıyor.

Daha pek çok isim var örnek teşkil edebilecek.

Kitap yazmak tabii ki öyle kolay değil. Her aklımıza gelen fikir güzel bir kitap oluşumu için yeterli olmayabiliyor. Deniz’in dediği gibi: “Yazdım yazdım ola ola bir paragraf oldu!” 🙂 🙂

Bir süre önce meraktan edindiğim bir kitap bu tür çabaları olan çocuklar için harika bir yol gösterici olabilir.

En Güzel Öykünü Yaz”, Christopher Edge tarafından yazılmış. Orijinal ismi “How to Write Your Best Story Ever.” Kitap Domingo Yayınları’ndan çıkmış.

“En Güzel Öykünü Yaz”ın iki temel bölümü var. İlkinde bir hikâyenin yaratılma aşamalarını anlatıyor. Bunu anlatırken nefis çizimler eşliğinde (illüstrasyonları Nathan Reed yapmış) Yazarlardan Öneriler, Sözcük Ağları (belirli bir konu için kullanılabilecek eş anlamlı kelimelerden seçkiler), Kırmızı Alarm (imlâ, dilbilgisi ve noktalama işaretleriyle ilgili yardımcı olacak bilgiler aktarılıyor), Esin Durağı (çeşitli yazarlardan harika cümleler örnekleniyor) gibi ek bölümler var.

Hikâye aşamalarının anlatımında ise ilham perisinden, karakter ve mekân yaratmaya, olay örgüsünden hikâyeyi sonlandırmaya kadar pek çok aşamalar detayla ele alınıyor.

Kitabın ikinci bölümünde ise birbirinden farklı türlerde kitapların nasıl yazldığı anlatlmış. Macera, polisiye, mizahi öykü, fantastik öykü, spor öyküsü gibi pek çok başlık var.

Kocaman bir kadın olarak (!) bana bile harika fikirler veren bu kitabı hem siz, hem bızdığınız okuyabilir.

2 Comments

  1. Tülay Sarı
    Öyle güzel bir zamanda karşıma çıktı ki bu yazı!
    Reply 23 August 2016 at 23:21

Leave a comment