Eğitim Sırası Babalarda

AÇEV (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) çalışmalarını beğeni ile takip ettiğim bir kurum. Çalışmaları özenli, ince ince düşünülmüş.

Ağrılıklı olarak anneleri eğitmeye yönelik programlar yapsa da, 1999 senesinden bu yana “Baba Destek Programı”nı (BADEP) yürüten AÇEV, bu sene babalar gününü takiben “Sen Benim Babamsın” kampanyası başlattı.

Öncelikle BADEP’ten bahsetmek gerekirse, bu eğitim serisi, annelerin isteklerinden yola çıkılarak hazırlanmış. Babaların çocuklarının hayatında ne kadar önemli olduğu gerçeği eğitimin şekillenmesini sağlamış.

Amaç, aile içerisindeki demokratik davranışların gelişmesi, babaların çocuklarıyla daha fazla vakit geçirmesi, sağlıklı bir iletişim kurabilmeleri, çocuklarının ihtiyaçları konusunda bilgilendirilmeleri ve şiddet içeren davranışların değerlendirilmesi olarak özetlenebilir.

İlköğretim okulları ve halk eğitim merkezlerinde gerçekleşen her program 10-12 hafta sürüyor. Yaklaşık 15-20 baba katılıyor. Haftada bir defa (akşam saatlerinde ya da haftasonu olarak), 2-2.5 saat süren toplantılar şeklinde gerçekleşiyor. Program süresince iki defa annelerle de görüşülüp, eşlerine nasıl yardımcı olabilecekleri anlatılıyor.

sen benim babamsın

Her hafta farklı bir konunun işlendiği programın temel başlıkları ise oldukça önemli konulara giriş yapmakta:

 • Babanın Çocuğun Gelişiminde Rolü
 • Aile Tutumları
 • Çocuğu Dinleme ve Anlatma
 • Olumlu Davranış Geliştirme
 • Çocuğun Bilişsel, Sosyal, Duygusal, Fiziksel ve Cinsel Gelişimi
 • Okul,Arkadaşlar ve Baba
 • Çocukla Zaman Geçirmek ve Oyun
 • Yaşam Zorlukları ve Baba
 • Çocuğun Sorumluluk Kazanması ve Cinsel Sağlık

Yapılan raporlamada, bu programa katılan babaların çocuklarıyla iletişimlerinde çok daha yakın ve sıcak oldukları, çocuk gelişiminde çok daha etkin rol oynadıkları, aile içinde daha demokratik davranışlar sergiledikleri gözlemlenmiş.

“Sen Benim Babamsın” kampanyası ise, uluslararası platformlarda çeşitli kurumlar tarafından yürütülen bir babalık kampanyası olan Men Care kampanyasının Türkiye ayağı. Kampanya Aydın, Adana, Trabzon, İstanbul, İzmir, Sivas, Diyarbakır, Bursa, Mersin, Ankara, Urfa, Kayseri, Samsun, Muğla, Kocaeli, Eskişehir, Edirne, Gaziantep illerinde gerçekleştirilecek.

Çocuklar, babalarına “Benim tanıdığım en güçlü adamsın”, “Her zaman bana yol gösterensin”, “Benim oyun arkadaşımsın”, “Bana sıkı sıkı sarılırsın”, “Bana vurmazsın”, “Beni her zaman can kulağıyla dinlersin” mesajlarını iletecekler.

Sen benim babamsın“Sen Benim Babamsın” kampanyasında “Babalığın önemi ve babaların çocuğun hayatındaki ve aile içindeki rolü” konusunda bilinçlendirme yapmak amaçlanıyor. Kampanya ile ayrıca
• Erkeklerin adil/demokratik, sorumlu ve şiddetsiz babalar olmalarını teşvik etmek,
• Babayı çocukla ilgili sorumluluk alma konusunda teşvik etmeyi ve bu yolla toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemek,
• “Baba Destek Programı” ile ilgili farkındalık yaratmak ve bilgi vermek hedefleniyor.

Bu bence müthiş bir başarı, harika bir kampanya.

Bugüne kadar “anne” odaklı çocuk yetiştirmeyi onaylayan toplumumuz, yavaş yavaş AÇEV gibi kurumların da desteği ile aslında babanın da bir çocuk için ne kadar önemli olduğunu fark ediyor. Erkek her zaman kuvvetli, sert, otorite olarak kabul ettirilmeye çalışıldığı için, aile hayatında çocuğun saymaktansa korktuğu bir kişilik olmaktan ileri gidemiyordu. Anne ile her şey paylaşılırken, babadan her şey saklanılır. Çünkü “baba duyarsa kızar.”

Bu anlayışı değiştirmek şart. Sağlıklı bir aile yapısı için tüm aile fertlerinin birbiri ile doğru iletişim içerisinde olması gerekiyor. Birbirini dinleyen, söylenenleri duyan ve birbirine destek olan kişiler sağlam bir ailenin oluşumu için ilk adım.

Bu harika program ile ilgili detaylı bilgiye AÇEV’in internet sitesinden ulaşabilirsiniz:

AÇEV:  www.acev.org

 

One Comment

 1. Tamer Gişan
  Harika bir şey bu. Öncelikle AÇEV'e, akabinde de haberdar ettiğiniz için size teşekkür ederim. Lakin bu programdan gerçekten ihtiyaç sahiplerinin faydalanması için umarım uygun şartlar hazırlamışlardır. Ben mail göndererek ayrıntılı bilgi istedim. Katılmayı arzu ederim. Çünkü iyi eğitimli, terbiyeli, dürüst, nazik vs. gibi özelliklere sahip olmalarını istediğimiz çocuklarımız için her zaman öncelikle ebeveynlerin eğitimli olması gerektiğini savunmuşumdur. Siz eğitimli olacaksınız ki çocuğunuzu eğitebilin (ya da eğitimini sağlayacak ortama yönlendirin, bunun gerekliliğini bilin.) Tekrar teşekkürler Defne Hanım.
  Reply 7 July 2012 at 21:33

Leave a comment