Edukids’den Bebeklere…

Bebeklik dönemimiz geride kaldı ama yine de ilgimi çekiyor yeni yapılan çalışmalar. Eskiden yurtdışından edindiğimiz pek çok ürün, ihtiyacı keşfeden firmalar tarafından memleketimde artık üretiliyor.

İşte bu girişimci firmalardan biri de Edukids. Onlarla okul öncesi çocuklar için “Hikâyeli Yapboz Seti” yaratmıştık. (Çocuklara Hikâyeli Yapboz  başlıklı yazımda ürüne detaylı olarak yer vermiştim.) Benim için müthiş keyifli bir çalışmaydı. Gelen yorumlar da çok olumluydu.

Şimdi sevgili Nuran Gür bebeklere yönelik bir çalışma yapmış. Yine oyun kartları konseptinde, kullanılan görsellerle bebeklerde erken görme uyarısını ve zihinsel gelişimi desteklemek için geometrik şekillerle birlikte, yüksek kontrastlı siyah, beyaz ve kırmızı renkler kullanılarak tasarlanmış. Kutunun içerisinde altı hayvan, dört eğlenceli yüz ifadesi ve nesnelerin yer aldığı toplam oniki adet kart bulunmakta.

Benzer şekilde, Maya bebekken yatağına astığım kumaştan yapılmış, bir tarafında siyah-beyaz desenler olan, diğer tarafında renkli görseller bulunan bir ürün vardı. İlk etapta siyah-beyaz tarafını kullanmış, görme duyusu gelişince renkli tarafına çevirmiştik.

 

Pedagog Ayşen Oy’un aynı sebeple önerdiği bu kartların ne şekilde kullanılabileceği konusunda şu öneriler bulunmakta:

  • Siyah-Beyaz kartlar, özellikle ilk üç ayda, renkleri henüz ayırt edemeyen bebeklerin ilgisini çeker. Bebeklerin bu dönemde görme mesafesi de oldukça düşüktür. Bu nedenle kartları bebeğinizin görebileceği 20 – 25 cm uzaklıktan ona gösterebilir ya da uygun yerlere asabilirsiniz. Görseller hakkında bebeğinizle konuşup, her kart için bebeğe kısa hikayeler anlatılabilinir.
  • Bebekler 3. aydan itibaren kırmızı rengi de görmeye başlar. İfade kartlarında bulunan görselleri (mutlu, şaşırmış, acıkmış, uykulu) bebeğinize gösterip anlatırken siz de aynı ifadelerle taklit oyunu oynayabilirsiniz.
  • Bebeklerde renk ayrımı 6. aydan itibaren başlar. Bu dönemlerde bebeğiniz ile kartlarda bulunan görsellerin başka hangi renklerde olabileceğini konuşup, kartlar ile bebeğin çevresinde bulunan oyuncak, kitap, kıyafet vb. eşyalarda bulunan renkler eşleştirilebilinir.
  • Herhangi bir kartı saklayıp bebeğiniz ile birlikte bulma oyunu oynayabilirsiniz.

Bebeğinizle bol keyifli dakikalar dilerim 🙂

 

Önemli Duyuru 1: 15 Şubat, Çarşamba günü saat 16:30’da İstinye Park Tırtıl Kids’de Türkçe ve İngilizce kitaplar okuyacağız. Tüm 4-6 yaş kitap kurtlarını bekliyoruz. Tırtıl Kids, İstinye Park’ta -2.katta.

Önemli Duyuru 2: 17 Şubat, Cuma günü saat 16:45’te Etiler Alkent Bambino Oyuncak’ta geçen hafta kar nedeniyle ertelediğimiz aktivitemizi gerçekleştireceğiz. Detayları “Kutu kutu pense…”  başlıklı yazımda bulabilirsiniz. Katılmak isteyenlerin mekânın sahibi sevgili Aynur Çitçi ile kontakt kurmalarını rica edeceğiz.
Tel: 0212-352 8182 / aynur@bambinooyuncak.com

One Comment

  1. Defenciğim, Değerli paylaşımın için çok teşekkür ederim. Sevgiler
    Reply 15 February 2012 at 16:13

Leave a comment