Dr. Öz’ün Sağlık Sırları

Yabancı bir dergide okuduğum bu bilgiler hem kolaylıkla uygulanabilir oldukları, hem de bana son derece mantıklı geldikleri için “’0 km. bızdıklar’da yer almalı diye düşündüm.

Ne de olsa bızdıklara bakan, büyüten biz büyüklerin kendimizi de çok ama çok iyi korumamız gerekiyor.

İşte Dr.Mehmet Öz’ün kışı sağlıklı atlatmak için kendinde uyguladığı sistemler.

*UÇUŞTA SU İÇİN. Kanadalı araştırmacılara göre uçak ile yolculuk eden kişilerin otobüs, tren, metro gibi araçları kullananlara göre 100 kat daha fazla hastalanıyorlarmış. Dr.Öz’ün önerisi bol bol su içilmesi. Uçağın içerisindeki kuru hava burnumuzdaki nemi çekip, burun içerisinde minyatür çatlaklar oluşmasına neden oluyormuş. Bu da daha fazla enfeksiyon kapmamıza neden oluyormuş.  Su ise bu bölgelerin sürekli nemli kalmasını sağlıyormuş.

*EKİNEZYAYI UNUTUN! Bildiğimiz anlamda grip ile ekinezya tedavisi arasında hiçbir somut bilgi yokmuş. Onun yerine Dr.Öz D Vitamini öneriyor.  Araştırmalar D vitaminin virüsleri yok edici bir proteinin oluşumuna yardımcı oluyormuş. Bu nedenle D Vitamini alımı (günlük 2,000 IU) daha az viral enfeksiyon oluşumunu sağlıyormuş.

*SOĞUKTAN KORKMAYIN. Derece ne kadar düşük olursa olsun, Dr.Öz her gün mutlaka hızlı şekilde yürüdüğünü belirtiyor. Egzersiz vücuttaki bağışıklık sistemimiz ile ilgili hücrelerin vücutta daha hızlı dolaşmasını sağlıyormuş. Yapılan araştırmalar günde yapılacak 30-45 dakikalık yürüyüşün (haftada beş gün) kış boyunca sizi hastalıklardan 50% oranında koruyacağını gösteriyormuş.

*ÇAY İLE ISININ. Michigan Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma “quercetin” adlı antioksidanın virüslerin çoğalmasını engellediğini keşfetmiş. Siyah ve yeşil çayda ise bol miktarda quercetin bulunduğu için günde bir bardak tüketilmesini öneriyor doktorumuz.

*ANTİBİYOTİKTEN UZAK DURUN. Klasik anlamda grip bakteri değil virüs tarafından oluştuğu için antibiyotikler çözüm olamıyor. Bunun yanısıra gereksiz antibiyotik kullanımı midemizi rahatsız edebiliyor, diyareye ve hatta mantar oluşumuna bile sebep olabiliyor. Eğer grip olursanız doktorunuzdan antiviral bir ilaç isteyin diye öneriyor Dr.Öz. Fakat bunda bile çok hızlı hareket ederseniz ancak işe yararmış zira bu tarz ilaçlar semptomların belirdiği ilk 48 saat içerisinde etkili olabiliyormuş.

*MİKROPLARI UZAKLAŞTIRIN. Grip mikropları yüzeylerde iki saatten fazla yaşayabiliyormuş. Ancak ellerinizi 24 saat yıkayamayacağınıza göre, yüzey anlamında nereleri ele almalıyız? Virginia Üniversitesi bilim adamları evinizde en fazla mikrop birikebilecek yerleri belirlemişler: buzdolabı kulbu, uzaktan kumandalar ve kapı kulpları.

*RAHATLATICI BİR YİYECEĞİN TADINI ÇIKARIN. Tavuk çorbası gerçekten gribe iyi geliyormuş! Öncelikle çorbadaki buhar nefes alımınızı rahatlatıyormuş. Nebraska Üniversitesi araştırmacılarına göre tavuk çorbasının iltihap yok etme özelliği varmış. Bu özelliğiyle boğazınızı rahatlatabilirmiş.    

Bu kış yukarıdaki önerileri deneyebiliriz değil mi?

Herkese sağlıklı bir kış dönemi diliyorum 🙂

6 Comments

 1. süper.kalemine sağlık:)
  Reply 26 November 2010 at 19:34
  • Defne
   Beğendiğine çok sevindim. Çok sevgiler :)
   Reply 27 November 2010 at 13:03
 2. Simdi ben buranin sogugunda yuruyusume devam mi etmeliyim:)Mehmet Oz Amerikanin guney kisminda yasiyorsa oralar cok soguk diildir ondan oyle demistir.Burasi -20 bazen -30 u goruyormus ikilimde kaldim:)
  Reply 27 November 2010 at 11:36
  • Defne
   Çekimleri New York'ta oluyor bildiğim. Haftanın 3 günü çekim olduğunu düşününce base NY diye bir mantık çıkardım. Bu arad internet sitesi www.doctoroz.com da bayağı kapsamlı. Bol soğuklarda kolay gelsin:)
   Reply 27 November 2010 at 13:09
 3. Tesekkur ederim canim inceliyecegim simdi;)
  Reply 27 November 2010 at 21:05
  • Defne
   Rica ederim :)
   Reply 29 November 2010 at 13:31

Leave a comment