“DOĞANA” – Doğumda Kadın Hakları

Haftaya çok önemli bir bildirgeyle başlıyoruz sevgili “0 km.Bızdıklar” okurları…

Hamileliğin son noktası olan ve pek çok anne adayı için soru işaretleriyle dolu olan doğum esnasında, her annenin bilmesi gereken kadın hakları ile ilgili bu bildirge.

Özellikle yanlış inanışlar, sosyal ya da aile baskısı ya da sadece eksik bilgi nedeniyle son derece zor geçebilecek bu süreci, bilinçli olarak, doğruyu uygulatarak daha rahat, daha sağlıklı tamamlamak mümkün.

Bu konuya kafa yoran dernek ise “DOĞANA.”

Kimlerden oluşuyor? Aralarında doktorlar, ebeler, doulalar, doğum eğitmenleri, yoga eğitmenleri ve anneler var.

Amaçları ne? Anne ve bebeğe saygılı, olumlu doğum deneyimleri için çalışıyor. Vizyonları, tüm kadınların hamilelik, doğum ve lohusalık dönemlerinde, saygılı, aile odaklı ve kanıta dayalı bakıma ulaşabilecek bir Türkiye.

“DOĞANA”, anneye ve bebeğe saygılı doğum deneyimleri konusunda farkındalık yaratmak için kendi yayınladıkları bildirgenin sekiz maddesine örnek teşkil eden sekiz kadının sekiz doğum hikayesini içeren bir kitapçık yayınladı.

“DOĞANA”, yayınladığı bu kitapçık ile hem doğum yapacak kadınlara ilham vermeyi hem de “Doğumda Kadın Hakları Bildirisi”ni kadınlara, ailelerine ve sağlık çalışanlarına duyurmayı amaçlıyor. Kitapçıkta yer alan olumlu doğum hikayelerinin hepsi ülkemizde son birkaç sene içerisinde yaşanmış. Hem doğal hem de müdahaleli veya sezaryen doğum örneklerinin yer aldığı kitapçık doğumda kadın haklarını gerçek hikayelerle açıklıyor.

Bildirgenin içeriği nedir?

“DOĞANA” DOĞUMDA KADIN HAKLARI DERNEĞİ BİLGİRGESİ

1. Gebelik, doğum ve lohusalık doğal süreçlerdir.

2. Her kadın gebelik öncesi, gebelik, doğum ve lohusalık dönemlerinde yeterli bilgi, eğitim ve kaliteli sağlık hizmeti alma hakkına sahiptir.

3. Doğumun merkezinde kadın vardır. Doğum süresince aktif olabilmelidir.

4. Mahremiyet hakkı gebelik ve doğumun vazgeçilmez parçasıdır.

5. Her gebe doğumun başından sonuna kadar istediği kişilerden kesintisiz destek alabilmelidir. Buna kendi yakınları, ebesi ve doulası (doğum destekçisi) dahildir.

6. Kendisine ve bebeğine yapılacak her türlü tıbbi girişim konusunda kadın doğru ve tarafsız olarak bilgilendirilmelidir. Bu konularda kadının karar hakkına saygı duyulmalıdır.

7. Anne ve bebek bağı doğum sırasında ve sonrasında korunmalı ve desteklenmelidir.

8. Anne ve bebeğe, kamusal alanlarda rahatsız edilmeden, çalışma hayatında ise kısıtlanmadan, özgürce emzirme ve benzeri temel analık ihtiyaçlarını karşılayacak koşullar sağlanmalıdır.

Kitapçığa nasıl ulaşırsınız? Aşağıdaki e-mail adresine mail atmanız yeterli.

Detaylı bilgi için:

http://www.dogumdakadinhaklari.com
E-mail: dogana@dogumdakadinhaklari.com
Twitter             @DOGANA_DERNEGI
Facebook Group Sayfası

Leave a comment