Çocuklar İçin Güzel Adımlar

Bu hafta güzel ve faydalı etkinlikler peş peşe geliyor.

İlki 29 Mayıs, Pazar günü saat 15.00’te Robinson Crusoe 389’da (Salt Galata – 4. Kat) değerli yazar, karikatürist ve belgesel film yönetmeni Behiç Ak ile bir “Kent ve Çocuk” başlıklı bir sohbet.

Organizasyon “Bir Kitap Lütfen” ve Robinson Crusoe 389 tarafından yapılıyor.
Çocuk Dünyasına Yolculuk” ana başlığı altında yapılan bu altıncı sohbette ele alınacak konu, temelde özellikle büyük kentlerdeki hızlı büyüme ve değişimin insan yaşamı ve dolayısıyla çocuklar üzerindeki etkisi.

Şehir ve Çocuk

Çocuklar maalesef bu büyüme nedeniyle daha sınırlı alanlarda ve doğadan uzak yaşamak durumunda kalıyorlar. Buna ek olarak kentsel yaşamın çocuklara göre tasarlanmaması, çocukların bulunabileceği mekânların az olması da bu durumu bir mesele haline getiriyor.

Peki, çocuklar için kentte yaşamak ne anlama geliyor? Kenti nasıl görüyorlar? Kent yaşamının sınırlılıkları onları nasıl şekillendiriyor? Yeşil alanların az olması, neredeyse tamamen betonların arasında süren bir yaşam çocukları nasıl etkiliyor? Çocuk-kent ilişkisini doğru olarak kurmak ve geliştirmek için anne-babalara neler düşüyor?

Adres: Salt Galata, 4. Kat
Bankalar Caddesi 11, Karaköy İstanbul
Tel: 0 212 334 2200

 

TOG Bazaar

Bahsetmek istediğim ikinci organizasyon ise TOG Bazaar. Her sene Ortaköy’de Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleşen bu yardım amaçlı etkinlik, aynı zamanda çocukların sosyal sorumluluğun bir parçası olmalarını sağlıyor. Farklı yaş gruplarından çocuklar her sene TOG Bazaar öncesinde bir araya gelip, o sene neler üretip satacaklarına karar veriyorlar. Birlikte çalışıp, yardımlaşarak satışı yapılacak ürün gamını geliştiren çocuklar, etkinlik günü mekânda satışın yapılmasına da fiilen destek veriyorlar.

30 Mayıs, Pazartesi günü onuncusu düzenlenecek bu organizasyonun bu seneki ana başlığı “Çocuk Hakları.”

Çocukların onurlu, saygın ve adil bir yaşam sürmeleri için çalışmalar yürüten Toplum Gönüllüsü Gençler, TOG Bazar 2016’dan elde edilecek gelirin bir bölümüyle projelendirilecek olan  “Çocuklarla Hak Temelli Çalışma Eğitimi”ne katılacaklar. Bu eğitimlerle çocuk hakları konusunda daha da güçlenecek olan gençler; çocuklarla çocuklar için ve toplumsal barış yolunda çocuklarla birlikte üretecekler.

Pek çok açıdan eğitimi destekleyen TOG Vakfı’nın bu organizasyonunu kaçırmamanızı öneririm. Hatta ben de oralarda olacağım. Buluşup bir kahve içmeye ne dersiniz?

Detaylar için: www.tog.org.tr

 

Leave a comment