Çocuk Hakları için Ses Veriyorlar

İki gün sonra kaçırılmaması gereken bir konser var. Duymadık, haberimiz yoktu demeyin lütfen. Buradan duyuruyorum.

Barış İçin Müzik

Bu sefer çocuk hakları için ses veriyorlar. Son derece anlamlı bir konser olacak. Üstelik ücretsiz.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı” ile “Barış için Müzik Vakfı” bir araya geliyor ve bu harika konser ortaya çıkıyor.

Sizlere “Barış İçin Müzik Vakfı” hakkında bilgiyi sanat elçimiz sevgili Mine Küçük aktarmıştı.

Barış İçin MüzikŞöyle bir hatırlamak istersek, Mehmet Selim Baki tarafından 2005 senesinde kurulmuş. Temel amacı, mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlamak ve barışın sesini müzikle duyurmak.

“Barış için Müzik Vakfı”, Edirnekapı’da, bugüne kadar imkânları sınırlı binlerce çocuğa ortak sosyal ve kültürel yaşam alanları oluşturarak, sanata katılım hakkı önündeki engelleri kaldırmayı hedeflemiş. “Barış için Müzik”, kurulduğu semtin sosyal dokusuyla bütünleşmiş, çocukların ve ailelerin aktif katılımıyla bir dayanışma ve paylaşım merkezi olmuş ve kapılarını hiçbir ayırım gözetmeden müzikle buluşmak isteyen tüm çocuklara açmış.

“Barış için Müzik” çalışmalarının ilk uygulaması İstanbul, Edirnekapı’daki Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu’nda haftada beş gün, 6-14 yaş aralığındaki çocuklara ders saatleri dışında verilen solfej ve akordeon dersleriyle başlamış. Yavaş yavaş eklenen alanlar, yapılan özverili çalışmalar sonucunda çok önemli bir ödül almışlar.

Nüfus yoğunluğunun giderek arttığı kentlerdeki problemlere karşı geliştirilen yaratıcı çözümleri ve fırsatları ödüllendiren “Urban Age Award“a sistemin sürdürülebilir olması ve dünya için pozitif bir model teşkil etmesinden dolayı layık görülmüş. (Daha detaylı bilgi için “Barış için Müzik Vakfı” başlıklı yazımıza gözatabilirsiniz.)

Perşembe günü “Barış için Müzik Vakfı” ile “Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı”, “Çocuk Hakları için Ses Veriyoruz” başlıklı proje için bir araya gelerek “Evrensel Çocuk Hakları Günü”nün anlamına yakışacak bir etkinlik düzenliyor. Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM) gerçekleşecek olan etkinlikte, Barış için Müzik’de eğitim gören öğrencilerinin “Çocuk Hakları” konulu resim sergisi açılışının ardından Barış için Müzik Vivaldi ve Beethoven Orkestraları bir konser verecek. Etkinlik saat 20:00’de başlıyor.

Bilgi için Barış için Müzik Vakfı: 0212-6310686

 

Leave a comment