“Burcu ve Berk ile…” doğduuuu!

Fırından yeni çıkmış serimiz “Burcu ve Berk ile…” duyurusunu sizlere öncelikle sevgili Sibel Arna, Hürriyet Gazetesi’ndeki köşesinde “Çaktırmadan yol gösteriyor” başlıklı yazısında yaptı.

Ben de sizleri oluşum aşamasından başlayarak, 3+ yaşa (3-9 yaş) hitap eden bu seri ile tanıştırmak istiyorum.

Yaklaşık bir sene önce Artemis Çocuk’un Moda’daki (Anadolu yakasında belki de en sevdiğim semt, Moda) o sıcacık ofisinde, etrafımı saran birbirinden güzel kedi arasında sevgili Ilgın Sönmez ile el sıkıştık. Altı tane farklı eğitici konu içeren bir seri oluşturma görevini büyük bir heyecanla üstlendim. Aklımdaki birkaç konuya, oluşturduğum uzun listeden dikkatle seçtiklerim eklenince, altı konu hemen belirlendi.

Ve neredeyse bir senelik yoğun, detaylı, araştırmalı, bol kontrollü, bir o kadar da keyifli hazırlık süreci sonucunda bebeklerimiz nihayet doğdu 🙂

“Burcu ve Berk ile…” serisi hakkında ilk söyleyebileceğim, konuların biz ebeveynler tarafından bızdıklarımıza aktarmaya ÇALIŞTIKLARIMIZDAN oluştuğu. Aktarmaya ÇALIŞTIKLARIMIZDAN dememin nedeni, bazı konuları nasıl söyleyeceğimizi tam da bilemiyor olmamız. Bildiklerimizi de biraz ‘öğüt verir’ ya da ‘söylenir’ şeklinde ilettiğimizden, bu konularda bızdıklarımızı çoktan “baymış” durumdayız.

Altı yaşındaki kızım bile artık sağlıklı bir gıdayı yemesi için ona bunun ‘neden’ önemli olduğunu anlatırken ‘öff’ deyip, gözlerini ‘deviriyor’!!! Anlayacağınız durum vahim 🙂

Öte yandan, bir çocuğa kendini nasıl ve niçin koruması gerektiğini, vücudunu daha iyi tanıyıp ona iyi bakması için bu harika makineyi anlamasını nasıl sağlayacağız? Hissettiği çeşitli duyguların doğal olduğunu, istemediği bir şeyi yaptırmaya zorlayan kişiye ‘hayır’ diyebileceğini nasıl öğreteceğiz?

Bu noktada ben çözümü çoğu zaman kitaplarda buluyorum. Özellikle yurtdışı kaynaklar bu anlamda çok geniş, çok çeşitli. Bizde biraz daha işin eğitim tarafına kaçılıyor ki bu da mutlaka önemli. Ama benim aradığım bu olmuyor genelde.

“Burcu ve Berk ile…” fikri bu şekilde doğdu diyebiliriz. (Sevgili arkadaşım Selin’in beni sağlıklı beslenme kitabı konusunda dürtüklemesinden ve kızıcığımın doktoru Prof.Dr.Hilal Mocan’ın “Haydi bir kitap yaz artık sen…” diye aklıma bu fikri sokmasından da bahsetmeden geçemeyeceğim :))

Serinin ana karakterleri iki kardeş: Burcu ve Berk. Onların Dost isimli bir de köpekleri var. Her kitapta Burcu’nun, Dost’un ya da Berk’in başına bir şey geliyor. Ve bu olanla birlikte bizler onların hikâyesini okuyarak bir şeyler öğrenebiliyoruz. Mesaj direkt okuyana değil. Başkasının yaşadıklarını okuyoruz. Bizimle aslına hiç de ilgili değil. (Ama alt mesaj minikler tarafından kolaylıkla alınıyor, hemen kendi yaşadıklarıyla özdeşleştiriyorlar.)

Bu kitapların hazırlık aşamasında bana çok kıymetli uzmanlar destek verdi.

Uzman Psikolojik Danışman Feriha Dildar, Çocuk Beslenmesi Uzmanı Prof.Dr.Muazzez Garipağaoğlu ve çocuk doktoru Dr.Perihan Özren bu projeye vakit ayırdılar, emek verdiler.

Bu bloğun görsellerinde de emeği olan sevgili Esra İlter Demirbilek ise harika çizimleriyle sayfaları renklendirdi.

Veeee karşınızda “Burcu ve Berk ile…”

Burcu ve Berk ile

HAYIR DİYEBİLİRSİN – Zorbalık

Burcu kardeşi Berk’e yol gösteren, zorlandığı zaman yardımcı olan bir abla. Ama bu sefer Burcu’nun bir derdi var. Başı okulundaki bir arkadaşıyla, Ceren ile dertte. Bakalım bu sorunu nasıl çözecekler.

YABANCILAR – Kaybolursan Ne Yaparsın?

Bu kitapta Berk markette annesini kaybediyor. Ve çok akıllıca davranıp, annesinin onu bulmasını sağlıyor. Çocuklar kaybolurlarsa ne yapmaları gerektiğini, yabancı birisi yanlarına gelirse nasıl davranmaları gerektiğini Burcu ve Berk’ten öğreniyorlar.

VÜCUDUMUZ – Vücut Denen O Harika Makine

Berk bir kaza geçiriyor. Yarasını tedavi eden anneleriyle birlikte, Burcu ve Berk vücudumuzu keşfediyorlar. En büyük kasımız hangisi? Böbrekler ne işe yarar? Damarlarımız ne kadar uzun?,…

SAĞLIKLI BESLENİYORUM – Yararlı Şeyler Yiyorum, Eğleniyorum!

Bu kitapta Burcu kardeşine neden sağlıklı beslenmesi gerektiğini anlatıyor. İstediği miktarda şekeri yiyemeyen Berk, sağlıklı beslenme konusunda tereddütlü olsa da, Burcu’nun anlatımıyla konu çok eğlenceli bir hâl alıyor.

HİSLERİMİZ – Bunları Hissetmek Normal mi?

Bu hikâyede Berk’in yaptığı bir hata sonucu ailedeki farklı duygulara şahit olacağız. Hepimizin hayatında pek çok farklı his var. Bu hisleri tanımak ve anlatabilmek çok önemli. Bakalım Berk, annesi, Burcu, veteriner Gültekin Amca ve Dost hangi durumda, neler hissediyor… 

KENDİMİ KORUYORUM – Güvenlik

Bu kitapta Berk oyun oynarken büyük bir tehlike atlatıyor. Ablası Burcu’nun da aklına Berk’e etrafındaki diğer tehlikeleri hatırlatmak geliyor. Öğrensin ve kendini koruyabilsin diye.  

Kitaplar tüm kitabevlerinde heyecanla sizleri bekliyor 🙂 Ben de sevgili okurların yorumlarını sabırsızlıkla bekliyorum.

“Burcu ve Berk ile…” serimiz ile ilgili ilk aktiviteyi bu hafta Cuma (22 Mart) günü saat 17:00’de Etiler Alkent Bambino Oyuncak’ta yapacağız. Birkaç kitap okuyup, sonra kendi kitaplarımızı oluşturacağız. Bızdıklarımız yaşadıklarından, hissettiklerinden, gözlemlediklerinden yola çıkarak kendi hikâyelerini oluşturacaklar.

4-8 yaş arası tüm çocukları bekliyoruz. Her zamanki gibi Bambino Oyuncak’a önceden isim yazdırmanızı öneriririm. Malum yerimiz küçük 🙂

Detaylı bilgi için:

Aynur Çitçi – aynur@bambinooyuncak.com / 0212-352 8182 / 0535-715 8045 

18 Comments

 1. tebrikler ellerinize sağlık çok isterim bizimkilerle bu okuma günlerinize katılmayı..
  Reply 20 March 2013 at 10:31
 2. ipek T.
  Tebrikler! "Vucudumuz" u Yasemin e okudum cok begendi! Ellerine saglik.
  Reply 20 March 2013 at 11:15
 3. Aslı
  Tebrikler, yine harika bir iş çıkarmışsınız! Çok güzel bir seri olmuş. Gerçekten de çeviri kokmayan, kendi yaşantımızı ve kültürel özelliklerimizi de içeren, didaktik olmayan yol gösterici yayınlara ihtiyacımız var çocuklarımızı yetiştirirken. Kitaplarımızı alalım, ilk fırsatta imzalatmaya gelmek isteriz. Sevgiler.
  Reply 20 March 2013 at 12:33
 4. Zeynep
  İyiki doğdularrr! Serra hepsini keyifle okutuyor ve okuyor canım.
  Reply 20 March 2013 at 16:20
 5. Eski Toprak
  Burcu ve Berk hayırlı olsun. Harika bir iş çıkarmışsın 'çaktırmadan' Eğlenceli öyküler, yararlı bilgiler... Daha ne olsun... Tebrikler...Tebrikler...
  Reply 20 March 2013 at 20:02
  • Çok çok teşekkürler. Farkına varmadan öğrensinler istiyorum. İnşallah kitaplar amacına ulaşır :)
   Reply 20 March 2013 at 22:05
 6. Tebrik ederim. Lal ile okumak için sabırsızlanıyorum.
  Reply 20 March 2013 at 22:41
  • Lal'in yorumlarını heyecanla bekliyorum Pemicim. Cuma Bambino'ya gelebilseniz harika olur. Olmazsa haftaya Tırtıl Kids'de buluşalım.
   Reply 20 March 2013 at 23:42
 7. Ebru muminoglu
  Defnecim , elinie, emegine saglık. Bizimkinler bayıldı Kitaplara:)))
  Reply 21 March 2013 at 19:23
 8. Nalan serbest
  MERHABA KİTAPLARINIZI ALDIM ÇOK BEĞENDİM.ELLERİNİZE SAĞLIK.DÖNÜŞÜMLÜ OLARAK HER GECE 5 YAŞINDAKİ OĞLUMA OKUYORUM.AYRICA KİTAP GÜNÜNDE KREŞE GÖTÜRDÜ.ÖĞRETMENLERİDE ÇOK BEĞENMİŞ...TÜM VELİLERE ÖNERMELERİNİ SÖYLEDİM...TEKRAR ELLERİNİZE YÜREĞİNİZE SAGLIK...
  Reply 4 April 2013 at 13:38
  • Bu harika paylaşım için ben teşekkür ederim. Miniklerin kitapları beğenmesi benim için çok çok önemli. Oğlunuzun kitap okurken çekilen resmini arzu ederseniz burcuveberkile facebook sayfasına koyabiliriz. Çok sevgiler :)
   Reply 4 April 2013 at 17:20
 9. sezen koyuncu
  Merhaba, ilk aldığımız kitabımız vücudumuzu tanıyalımdı.ilk bu kitabı okuduğumda kızım 4 yaşındaydı. ve vücudu hakkında herşeyi sormaya başlayıp düştüğünde vücudunun ona neler yapacağını söylemeye başladı. arkasından yabancılar, hislerim, sosyalleşiyorum, korkularım geldi. kızım bütün kitapları ezberledi diyebilirim ve yabancılar sayesinde benim cep telefonumu ezberledi. 5 yaşındaki kızım okul zamanı bu kitapları hep göçtürüyor. ve herkese tavsiye ediyorum.yazarı Defne hanıma çok teşekkür ediyorum. yakında serimizi tamamlayacağız.
  Reply 5 March 2016 at 14:50
  • Sezen Hanım, bu yorumunuz beni öyle mutlu etti ki anlatamam. Bütün amacıma ulaşmışım demektir. Daha nice keyifli okumalar :)
   Reply 9 March 2016 at 13:01

Leave a comment