Birbirinden Güzel Kitaplar

Renkli, ışıltılı, doğru ve yerinde mesajları, olumlu şekilde çocuklara veren, işe yarayan kitapların sayısı arttıkça ben de mutlu oluyorum.

Bugün bu kitaplardan seçmelere yer vereceğim. Umarım bızdıklarınızın da hoşuna gider.

İlk bahsetmek istediğim bir seri. Tülin Kozikoğlu’nun yazdığı, Burcu Musselwhite’ın resimlediği “Meraklı Gezginler Serisi”, dört kitaptan oluşuyor.

Redhouse Kidz tarafından yayınlanan kitaplar, 3-6 yaş olarak kategorize edilmiş olsa da, altı ve üzeri yaşlarındaki çocuklara da hitap ediyor.

Özgürlüğünü arayan kelebekSırasıyla Yemeğini Arayan Tırtıl, Özgürlüğünü Arayan Kelebek, Kelebeğini Arayan Ayşe ve Bulutunu Arayan Su Damlası hem çocukların farklı dünyaları keşfetmelerini, hem olanları sorgulamalarını, hem de yaşamdan parçalar bulmalarını sağlıyor.

İlk iki kitapta çeşitli gündelik hayat mekânları tanıtılıyor. Açılan kapı ya da pencereden çocuklar bir sonraki yeri keşfediyorlar. Üçüncü kitap olan, Kelebeğini Arayan Ayşe’de ise çocuklar dünya üzerindeki ilginç köşeleri dürbün sayesinde keşfediyorlar.

Son kitapta ise Ayşe’nin gözünden akan bir damla yaş ya da bir yağmur damlası olabilecek minik bir damla ile buluttan buluta dolaşarak, mevsimleri keşfediyoruz.

Bu esnada doğum, yaşam ve ölüm, yani hayatımızın doğal süreci de hikâye içerisinde, sayfalar arasında anlatılıyor. Her şeyin bir başı ve sonu olduğunu dördüncü kitaba ulaşan okur anlayabiliyor.

Çizimleri de son derece renkli olan bu seri gerçekten başarılı bence.

Çocuklar İçin Çizim TeknikleriDiğer bahsetmek istediğim kitap ise Mavibulut Yayınları’ndan çıkan “Çocuklar için çizim teknikleri”.

Çok şirin çizimlerle farklı konularda çocuklara çizim yapmayı öğreten bu kitap serisinde Hayvanlar ve Masal Kahramanları, Periler Ülkesinde ve Meslekler var.

Meslekler kitabında her meslek ile ilgili ufak notlar da verilmiş.

Çizimin her aşamasında sadece görsel değil, kelimelerle de çizilmesi gereken unsur anlatılmış.

Kitap 4-8 yaş grubuna hitap ediyor.

 

Yine Mavibulut Yayınları’nın çıkarttığı, Fatih Erdoğan tarafından yazılmış okuma serisi var. El yazısıyla hazırlanmış bu ufak kitaplar, yeni okumayı öğrenen çocukların sıkılmadan kitapları tamamlayabilmesini sağlıyor.

Tavan arasındaki lambaBu kitaplardan “Tavan arasındaki eski lamba”, tavan arasına çıkan küçük çocuğun bulduğu eski lambadan çıkan cinin esas hikâyede olduğu gibi sahibinin istediğini değil, kendi istediğini yaptığını okuyoruz.

Kitap, dört yaş ve üzeri için hazırlanmış.

Herkese keyifli okumalar 🙂

2 Comments

  1. stella sözeri
    Meraklı Gezginler Serisini aldım ve dün akşam oğlumla okumaya başladık.Oğlum Mert 4,5 yaşında ve ilk "Kelebeğini Arayan Ayşe" yi okumak istedi ve inanılmaz keyif aldı. Tüm dürbünlü sayfaları açarken acaba ne çıkacak diye çok heyecanlandı. Çok keyifliydi. Bu güzel tavsiyeniz için çok teşekkürler. Ben de herkese tavsiye ediyorum.
    Reply 15 May 2013 at 13:35
    • Kitapları beğenmenize çok sevindim. Biz kızım ile pek çok kitap okuyoruz. Aralarında en beğendiklerimizi yazıyorum :)
      Reply 16 May 2013 at 10:08

Leave a comment