Biraz Da tatlı Yiyelim

Hep sebze, hep sağlık fışkıran yemekler olmaz ya! Biraz da renk lazım bu hayatta 🙂

Bugünki tarifimiz pek bir tatlı. Ama aynı zamanda özellikle hazır meyveli yoğurtlar yerine geçebilecek, hem lezzetli hem de saglıklı bir alternatif. Yani içimiz rahat olabilir diye düşünüyorum…

MEYVELİ YOĞURT – BEZE İLE

*1 yaş ve sonrası için (neden derseniz açıklaması en altta)

Hazırlama süresi : 15 dakika (tüm bileşenler hazır olduktan sonra…)
Miktar : Beze büyüklüğüne bağlı olarak 30-35 adet beze ile yaklaşık 15 porsiyon

Malzemeler (1 porsiyon için):
4 kaşık yoğurt
2 tatlı kaşığı çilek reçeli
2 adet beze

Hazırlanması:
Bir kasenin içine yoğurdu koyup bezeleri küçük kırıntılar halinde ezerek karıştırın. Çilek reçelini en son yoğurdun üzerinde gezdirin.

Çilek reçeli tarifi:

Malzemeler:
• 1 kg çilek
• 1 kg toz şeker (4 su bardağı) *
• Yarım limonun suyu

Hazırlanması:
Çilekleri bir kaptan diğerine aktararak birkaç kez yıkayın. Saplarını çıkartıp derin bir tencereye alın ve üzerlerine 4 su bardağı toz şekeri dökün.
Tencerenin kapağını kapatıp 1 gün bekletin. (Şekerler tamamen erimiş, çilekler de bıraktıkları suyun içinde yüzüyor olmalılar)
Beklettikten sonra tencereye orta hararetli ateşin üzerine koyun ve reçeli yaklaşık 30-45 dakika kaynatın. (Olup olmadığını anlamak için bir damla reçeli tabağa damlatın. Tabağı eğdiğinizde reçel akmıyorsa olmuş demektir.)
Reçel olduktan sonra limon suyunu ekleyin ve 1-2 taşım daha kaynatın. Oluşan köpükleri alın. Reçeli soğutun.

Aylin’in notu: Ben 2 gün güneşin altında dinlendirdim reçeli süper oldu! Bu arada malzemeleri kg ile vermemin sebebi reçeli bir kere yapalım ve de bol bol yiyelim diyedir 🙂

*Defne’nin notu: Şeker çok sevmeyenler için buradaki şeker miktarını azaltın derim. Biz ailecek meyveli gıdaları ya da kek/pasta tarzı ürünleri çok şekerli sevmiyoruz. Bence azalabilir 🙂

Beze tarifi (25-30 adet) :

Malzemeler:
2 yumurtanın akı
125 gr. toz şeker
1 paket vanilya
3-4 damla limon suyu

Hazırlanması:
2 yumurtanın akını sert kar olana kadar çırpın. Yavaş yavaş toz şekeri, vanilyayi ve limon suyunu ekleyin. İyice sertleşene kadar çırpmaya devam edin.

Yağlı kağıt serilmiş bir fırın tepsisine tatlı kaşık yardımıyla karışımı koyun ve önceden 100-110° derecede ısıtılmış fırında yaklaşık 1,5 saat pişirin.

Farklı bir tat için: Arzu ederseniz çilek reçeli yerine aynı karışımı taze şeftaliyi küp küp doğrayarak veya çatalla ezerek de ekleyip hazırlayabilirsiniz. (Defne’nin notu: bence bu çok daha güzel bir fikir! Taze şeftaliye bayılırım!)

Önemli: Aslında 6 aylıktan itibaren bebeklerimiz meyveli yoğurt ile tanışıyor. Bu tarifte özellikle 1 yaş ve sonrası için dememin sebebi ben 1 yaşına kadar mümkün olduğunca kendi kızıma şeker yedirmedim. Doğal meyveden alsın istedim bu tadı 🙂

Veee şimdi gelelim bu tatlının faydalarına… İnsan C vitaminin daha çok portakal, mandalina gibi meyvelerde düşünüyor. Oysaki çilek de gayet güzel bir C vitamini kaynağı. Aşağıda da bunu görüyoruz zaten…

Tekrar hatırlayabilmek için: burada 4-6 yaş arası bir çocuğun günlük alması gereken vitamin ve minerallerin % oranında ne kadarını bu tatlının bir porsiyonundan alabildiğini görüyoruz.

Afiyet olsun 🙂

Leave a comment