Bir “Tatilsepeti.com” Rezaleti

“0 km.Bızdıklar”da şimdiye kadar hiçbir şikayete yer vermedim. Bundan sonra da vermem gerekmesin diye umuyorum.

Ama bu sefer sizinle paylaşacaklarım temelde kendi derdimi anlatmaktan öte, sizler de aynı yanılgıya düşmeyin diye aktarılacak.

Kızıcığı kış döneminde ufak ufak kayağa alıştırma çalışmalarımız üç senedir devam etmekte. Sömestr tatili bunun için iyi bir fırsat. Aylar öncesinden yurtdışı rezervasyonumuzu yapar, rahat ederiz. (Yazdan kış tatili rezervasyonunu yapan bir arkadaşım, “Geç rezervasyon yapacak kadar zengin değilim,” demişti :))

Uzun tatil öncesinde, bir haftasonu yakınlarda bir bölgeye gidip,  iki günlük ısınma turu yapmaya çalışıyoruz. Ne de olsa bir sene boyunca kayak kaymamış, bu anlamda antremansız olan vücutlar için, küçük bir hatırlama, uzun tatilden önce iyi geliyor.

Her sene olduğu gibi, bu sene de Uludağ’da bir otelden rezervasyon yapmak istedik. Otelde yer olmayınca tatil sitelerine baktık ve”Tatilsepeti.com”da yer bulunca rezervasyonumuzu yaptık. Üstelik erken rezervasyon olduğundan indirimli fiyat alabilmiştik. (Ama memleketimde erken harekete geçmek bazen iyi olmuyor…)

Maalesef, ilk büyük hata bu aşamada oldu.

Vakit yaklaşıp da dağda kar olmadığının teyidini otelden de alınca, rezervasyonu iptal etmek istedik. “Tatilsepeti.com” ve bu rezervasyon için işbirliği yaptığı “Jolly Tur” buna karşı çıkınca, araya rica minnet tanıdıkları sokup, otelden yardım istedik. Otelin konuyu ele alması sonucu rezervasyonumuzun iptal değil ama değişiklik şeklinde tekrar yapılabileceği belirtildi.

Fakaaaaatttt bir kere ciddi şekilde fiyat artıyordu çünkü artık indirim kampanyası bitmişti. Yani sistem bizi değişiklik değil de, YENİ REZERVASYON olarak algılıyordu! Ama değişiklik yapmazsak da ödediğimiz rakam yanıyordu. Eh o da hiç de az değildi.

Hava durumunu takip etmeye devam ettik. Tesisler çok mutsuz, kar yok koskoca dağda…

Hâl böyle olunca opsiyon tarihinden önce iptal edelim istedik.

I ıııhhhhhh… Öyle kolay mı hayat?!!!

Tabii ki Tatilsepeti.com, Jolly Tur görüşüp onay vermediler bu isteğimize.

“Kar olmasa da geleceksiniz ya da paranızı yakacaksınız!” buyurdular.

Yeni opsiyon tarihi bize yazılı verilse de aslında geçerliliği yoktu çünkü sistem bizi yeni rezervasyon olarak değil de, DEĞİŞİKLİK olarak algılıyordu!!!

Yani bu sistem kendine çalışıyor, nasıl isterse öyle kategorize ediyor bizi!!!  Kimi zaman “YENİ REZERVASYON”, kimi zaman “DEĞİŞİKLİK” şeklinde algılanıyoruz.

Ben eski turizmciyim ya, hani “Hospitality industry”, “Müşteri her zaman haklı olmasa da haklıdır yaklaşımı”,… uğraşıyorum.

Alternatif üretmeye çalışıyorum.

Peki iptal olmasın, ucu açık olsun. Duruma göre bakalım, kar varsa, yer de varsa tekrar rezervasyon yapalım…

I ııııııhhhhhh… Olmazzzz…

Üstelik öyle bir tavır var ki, “Kardeşim biz size bir defa iyilik yapmışız zaten. Hakkınızı kullandınız. Çim kayağı yapın bize ne..”

İşte benim için Tatilsepeti.com ile Jolly Tur’un bittiği andır arkadaşlar. Hayatta bir daha onlardan rezervasyon yapmam, yakınlarıma da önermem.

Aman diyeyim, bu iki kurumdan uzak durun… Müşteri memnuniyetinin ne olduğunu, nasıl sağlandığını hiç ama hiç bilmedikleri gibi, sizi köşeye sıkıştırmış olmaktan adeta mutlu oluyorlar.

Herkese keyifli, mutlu tatiller!

2 Comments

  1. duygu karatas
    Defnecim hiç şaşırmadım desem yalan olmaz çünkü başıma gelmese de arkadaşlarım birebir benzerini yaşadılar farklı bir site ile malesef :( çok yazık bu ülkede kargacık burgacık imzalattıkları sözleşmelerle herşeyi kendi menfaatlerine çevirmeyi çok iyi biliyorlar ne yazık ki !
    Reply 25 January 2014 at 12:27
    • Maalesef Duygucuğum. Kısa soluklu kar ediyorlar ama aslında uzun vadede kaybediyorlar...
      Reply 25 January 2014 at 13:25

Leave a comment