Bir Hayâl Bir Oyun

İlkokul öğrencilerinin (2017-2018 okul döneminde üçüncü ve dördüncü sınıflar) katılabileceği, beni çok heyecanlandıran bir yarışmadan bahsetmek istiyorum.

Bir hikâye yazmak harika bir şey.

Bir kitap oluşturmak muhteşem bir duygu.
Hayâlinizdeki karakterlerin, olayların başkaları tarafından da okunması, onları da içine alması kadar güzel bir şey olabilir mi?

Olabilir! Evet!

Bir de bu hikâyenin canlandığını düşünün. Senaryolaştırıldığını, oyuncular tarafından bir tiyatro sahnesinde canlandırıldığını düşünün. Nefis değil mi?

İşte bu şansı Zorlu Holding çocuklara bu sene ikinci defa sunuyor.

Çocuklar özgün hikâyeleri ile 31 Temmuz 2017 tarihine kadar başvuru yapabiliyorlar. Başvuruları isterlerse www.birhayalbiroyun.com sitesinden, isterlerse posta yoluyla basılı şekilde yollayarak yapabilecekler.

Jüri ekibinde konunun uzmanı pek çok kişi var. Kimler mi?

Çocuk edebiyatı alanındaki önemli isimlerden, “Kelime Çocuk Oyunları Atölyesi” isimli tiyatro grubunun yöneticisi Dr.Asya Çağlar, yazar Can Yılmaz tiyatro araştırmacısı Hülya Nutku, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği Uluslararası İstanbul Tiyatro Festival direktörlüğü görevini sürdüren Leman Yılmaz,  tiyatro,sinema ve dizi film oyuncusu, senarist Mert Fırat, yönetmen ve senarist İlksen Başarır, tiyatro yazarı ve yönetmenliğinin yanı sıra öykü, roman, deneme yazarı olan Özen Yula, dramaturg ve Devlet Tiyatrosu oyuncusu Selen Korad Birkiye, çocuk edebiyatının önemli isimlerinden ve bu alanda kırka yakın kitabı bulunan Süleyman Bulut, Türk sinema ve tiyatro sanatçısı, Studio Oyuncuları topluluğunun kurucusu, oyun yazarı, eğitmen, yönetmen ve ışık tasarımcısı Şahika Tekand ile Zorlu PSM’nin Genel Müdürü Murat Abbas yer alıyor.

Jüri üyeleri başvurular arasından öncelikli olarak on hikâye seçecekler.  Kazananlar 19 Eylül 2017’de duyurulacak.

Tekrar yapılacak eleme sonrasında yarışmada dereceye giren ilk üç esere verilecek para ödülüne ek olarak her üçüne de “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”ne katılarak hikâye yazımı konusunda temel becerilerini geliştirme imkânı sunulacak.

Yarışmayı kazanan hikâye ne mi olacak?  Bu hikâyeden yola çıkılarak profesyonel bir ekip tarafından tiyatro oyunu yazılıp, Dünya Tiyatro Günü’nde sergilenecek.

Hikâyenin yazarı siz olsaydınız heyecanlanmaz mıydınız? Evet! Ben de olsam çok ama çok heyecanlanırdım.

Hayâllerindeki hikâyelerin canlanması için bence bızdıklar hiç durmasınlar, kalemleri çalıştırsınlar!

Detaylı bilgi için: www.birhayalbiroyun.com

Leave a comment