Balığa Bayılıyorum!

“Anne n’olur balık yapalım bu akşam!”, “Şu son yaptığımız somon balığı çok güzeldi babacım. Tekrar yapsak mı?”,”Bir de uskumru mu denesek annecim?”,…

????

Bu cümleleri bızdığınızdan duymaya alışık değilseniz aynı dertten muzdaripiz  demektir. Kızımıza balık sevdirebilmek için ara ara farklı çeşitleri sunmaya çalışıyoruz. Balık kuvvetli bir tat. Kokusu var, farklı balık türlerinin farklı lezzetleri var. Her çocuğun hemen seveceği bir gıda değil. Ama bir o kadar da faydalı. Özellikle soğuk su balıklarındaki yüksek Omega-3 oranı, sağlık deposu olan bu hayvanları tüketmemizi gerektiriyor.

Tüm bu nedenlerden ötürü MSA’da (Mutfak Sanatları Akademisi) Innovation Norway tarafından gerçekleştirilecek organizasyona gelen davete dört elle sarıldım 🙂

Innovation Norway, Norveç’ten Şef Elise Bratteng Rønning’i  davet etmiş. Amaç, çocuklara Norveç mutfağı ve somon balığı hakkında bilgi vermek, uygulamalı olarak kolay tariflerle balık pişirmeyi öğretmek.

Organizasyonun saati itibari ile, ertesi gün okul olduğu için erkenden kalkacak kızımızı yanımızda getiremedik, ancak onunla birlikte kolaylıkla yapabileceğimiz tarifler öğrendik. Bir sonraki organizasyonun haftasonu yapılmasını rica ettik. Olursa, Maya’yı mutlaka götüreceğiz.

INNOVATION NORWAY

Sevgili Esra Oruç (http://www.latigul.com/) iki kızını da getirmişti. (Aslan anne!!!) Hepimiz onları gözlemledik. Başta “Ben balık yemem” diyen minik hanımlar, yemeği kendileri pişirdikten sonra afiyetle yediler 🙂

Neler mi yaptık?

“Pakette Somon” , “Norveç Somon – çubuk ızgara, soya, turp ve salatalık salatası ile” ve “Norveç Uskumru Salatası”.

Bugün yaptıklarımız içerisinde en sevdiğimizi sizlerle paylaşacağım. İleriki günlerde diğer iki tarifi vereceğim. (Ne kadar paylaşımcıyım, görüyorsunuz :))

Norveç Somon – çubuk ızgara, soya, turp ve salatalık salatası ile

2 kişi için

MSAMalzemeler:
400 gr. somon fileto / sırt bölgesi

Marinasyon için:
200 ml. soya sosu, Kikkoman
1 yemek kaşığı balık sosu
1 yemek kaşığı şeker
½ adet kırmızı turp
½ cm. zencefil
2 diş sarmısak
1 yemek kaşığı susam yağı
¼ salatalık
½ elma

Hazırlanışı:

Somon sırt filetosunu uzunlamasına keserek dört adet şişe geçirin

MSAElma ve salatalığı istediğiniz şekilde keserek hafif çukurcana bir tabağa koyun. Üzerine biraz zeytinyağı, biraz lime (yoksa limon) suyu, biraz tuz ve karabiber dökün. İyice karıştırın ki eşit şekilde dağılsın. Bu şekilde bekletin.

Marinasyon için bütün malzemeleri bir kez kaynatın ve kenara alarak 30 dakika bekletin. Bu süre sonrasında süzün ve soya sosu ile buzdolabında soğutun. Somon çubuklarını 45 dakika süreyle marine edin. Sonrasında az zeytinyağı ile iyice kızdırdığınız tavaya (tavadan duman çıkacak) somonları çubuklarıyla koyun. Tek tarafını yaklaşık 5-10 saniye, diğer tarafını biraz daha uzun pişirin ve afiyetle yiyin!

(Marinasyon için sos ve somonu bir gece önceden hazırlayıp buzdolabında bekletebilirsiniz.)

Şef Elise Bratteng Rønning ile sohbet ederken, kızıma balık yedirmekte zorlandığımdan bahsettim. Bana önerisi “birlikte pişirin” oldu. Bize denettirdiği tüm tariflerin ortak özelliği ana malzemelerin bir gece önceden hazırlanıp buzdolabında saklanabilecek olması. Böylelikle çocuğunuzla yapacağınız tek şey, malzemeleri karıştırmasını ve pişirmesini sağlamak. Sıkılmadan kendi kendine balığını yapmış olacak. Kendi hazırladığı bu yemeği yemek için de daha hevesli olacak.

MSA

Şefimiz hakkında:

Kariyerine Norveç’in Trondheim şehrinde Brittania Otel’de başlayan şef Elise, 2006 yılı Ağustos ayında sertifika almaya hak kazanmış.Norveç Aşçılar takımına asistan şef olarak katılmış.Erfurt’ta düzenlenen şef olimpiyatlarında (Chef Olympics) Norveç aşçılar takımı ile altın madalyayı kazanan şef Elise, kariyerine İsviçre’de devam etmeye karar vermiş.

2009 ve 2010 senelerinde Ecoler Hoteliere de Lausanne’da otel ve restoran işletmeciliği  eğitim almış. (2009-2010). Buradan başarıyla mezun olan şef Elise, çalışmalarına farklı müesseselerde devam etmiş.

Şef Elise, Mayıs 2012’den itibaren Norveç Mutfak Akademisi’nde (the Culinary Academy of Norway) çalışıyormuş.

Kendi cümleleri ile yaptığı işi ve hedefini anlatım şekli beni çok etkiledi:

“Her zaman alçak gönüllülüğe inanarak daima öğrenilecek yeni şeylerin olduğuna düşünürüm. Kişisel tutkum bir gün kendi işimi yapmama elverecek bilgiye sahip olmak. Takım grubuna ve iyi bir takım arkadaşı olmanın başarıyı getireceğine inanırım. Takımın içerisindeki her kişinin önemini anlamak gereklidir. Bence bu nedenle herkes çalıştıkları kişileri benzerlik ve farklılıkları ile anlayarak takdir etmelidir.”

Bu vesile ile çocuklara yönelik böyle bir organizasyon düzenledikleri için Innovation Norway, MSA ve EFFECT’e teşekkür ederim. İkinci bir organizasyonu haftasonu olacak şekilde hevesle beklediğimi de tekrar iletirim 🙂

 

6 Comments

 1. Zeynep
  Bir dahakine biz de isterizzz. Serra balik da sever, pisirmek de :)
  Reply 13 November 2012 at 14:39
 2. Balik guzeldir lezizdir hele birde kizlarin pisirirse. Ne guzel yazmissin ellerine saglik
  Reply 13 November 2012 at 22:57
 3. ahu belgin
  ben bu MSA ya kendim gitmek istiyorum bir oglen. Cok duydum methini. Kizlar pisirsin,biz yiyelim.
  Reply 14 November 2012 at 01:34
  • Aslında MSA'nın 5 yaş itibari ile çocuklara yönelik kursları da var. Kasım ayı geçti ama sonraki ayları takip edebiliriz. Bu arada MSA'nın hemen yanında kendi minik restoranı var. Burada yetişmiş aşçılar harika yemekler yapıyorlar. Yani MSA'ya gidelim Ahucum :)
   Reply 14 November 2012 at 08:17

Leave a comment