Bakımlı Olmak Adına

Bebeğinizin ya da kendinizin cilt bakım kremlerini nereden alırsınız? Hangi markalar sizce en uygunu? Ya şampuan olarak ne kullanıyorsunuz?

Ben Maya’ya krem ve şampuan seçerken iyice titizleniyorum. Aslında pek de sık kullanmamaya çalışıyorum. Cildi kurumasın diye banyosunun duş başlığını NIKKEN’e çevirdik birkaç sene önce. Gelen suyu filtre ediyor, ağır metallerden, kirden, borularda kalmış paslardan arındırıyor. Üründen gayet memnunuz. Yine de bazen kızımın cildinin kuruduğunu hissediyorum.

İşte bu noktada nemlendirici ürün seçmekte zorlanıyorum. En natürel denilen ürünlerde bile o kadar çok malzeme var ki, naturellik nerede diye düşünmeden duramıyor insan.

Konu kendime geldiğindeyse, artık dermatoloğumun önerdiklerinin dışına çıkmıyorum korkumdan. Tüm kremleri eczaneden alıyorum uzun zamandır. Parfümeriye girmeyeli yıllar oldu.

Veeeee yine de o kremlerin bile içeriklerini anlamak mümkün değil. Tüm listeyi okuyacak sabrım dahi yok…

Geçenlerde hamile bir arkadaşım ile sohbetteyken, konu nasılsa krem işine geldi ve dermatoloğunun hamilelik süresince sadece “Basis” krem kullanmasını önerdiğini ve kendisinin bundan ne kadar memnun kaldığını belirtti. Eczanelerde satılan, gayet ucuz olan bu kremi yüzüne de vücuduna da kullanabiliyormuş. Hamileliğinin başından beri diğer kremler yasaklandığı için bir tek bu kremi kullanan arkadaşım, bundan sonra da başka krem kullanmayı düşünmüyor.

Ben Maya’ya hamileyken herhangi bir krem yasağım yoktu diye hatırlıyorum. Yine o zamana kadar kullanmakta olduğum kremlere devam edip bir de bu listeye çatlak önleyici olanları eklemiştim. Hiç birinin içeriğine bakmak da aklıma gelmemişti o zaman.

Geçenlerde Haber Türk Gazetesi’nde okuduğum Damla Çeliktaban’ın “Kozmetik zehirler” başlıklı yazısında kozmetiklerde bulunan zehirli maddeler sıralanmış. O kadar çoklar ki…

Yazının sonunda enteresan bir internet sitesi verilmiş: www.cosmeticsdatabase.com

Bu sitede kullandığınız ürünlerdeki maddeleri ve bunların ne gibi zararlara yol açabileceğini öğrenebiliyorsunuz. Ben kullandığım ürünleri bulamadım ama bulamazsanız bize ambalajın üzerindeki malzemeleri yazın, sizin için araştıralım diye belirttikleri için denemek istedim.

Maya’nın şampuanlarından birinin detaylarını girdim. (Organik bir ürün olduğunu sanıyordum) Sonuç maalesef pek de iç açıcı çıkmadı. Zararsız gibi görünen bazı maddelerin muhtemel etkilerini sıraladı sistem. Şaşırdım gerçekten.

Özetle bakmaya değer…

Teknoloji geliştikçe ve zaman içerisinde pek çok sektör genişledikçe hem giderek doğallıktan uzaklaşıyoruz hem de ilginç şekilde etrafımızı saran yeniliklerin zararlarından aynı hızda haberdar olmaya başlıyoruz.

Kurcaladıkça, öğrendikçe daha bir mutsuz ve endişeli oluyoruz. Bilmeden yaşamak daha mı rahat acaba diye düşünmüyor değil insan…

4 Comments

 1. Duygu Kozacioglu
  Defne'cim, Ben, oğlumun saçı ve vücudu için Weleda'nın sabununu kullanıyorum, içinde hiçbir kimyasal madde yok. İçinde paraben olan hiçbir ürünü almamaya çalışıyorum. Bizler için de, yıllardır çok memnun olduğum, Ren markasıyla tanışmanızı tavsiye ederim. Türkiye'ye de geldi. .(Reklamlarını görüyorum). Bence bilinçli olmamız gerekiyor , bunun için de yapılması gereken tek şey ürünü alırken içereğine bakmak.
  Reply 11 January 2011 at 12:12
  • Defne
   Mutlaka bakacağım Duygucuğum. Ben standart şampuanları bıraktım, doktor önerisi ile alıyorum Maya'ya fakat bahsettiğim sitede yine de orta kıvamda zararsız çıkınca şaşırdım açıkcası. Aktardığın bilgiler için çok teşekkür ederim.
   Reply 11 January 2011 at 18:41
 2. didem yücel
  Defneciimmm Kaan'ın cildi de maalesef atopic :( bize de en iyi gelen krem Basiskrem oldu canım..öpüyorumm :))
  Reply 11 January 2011 at 18:26
  • Defne
   Sağol Didemciğim. Şampuan ne kullanıyorsun?
   Reply 11 January 2011 at 18:39

Leave a comment