Atölyede aşk + huzur = Güzel Ekmek

Yaz mevsimini seviyorum. Ciddi bir tutku bu. Çocukluğumdan bu yana yaz bende ayrı bir tat bıraktı. Sadece mevsimin özelliğinden de ziyade beraberinde sundukları beni etkiledi, kendine aşık etti.

Ortamlardaki doğallık, sıcaklık, duygu yüklü anlar, biriken anılar, birbirinden güzel insanlar, yeni tanışıklıklar, deniz, güneş, tuz, güzellikler, renkler ve daha çok renkler…

İşte o renklere bu yaz bir tanesi daha eklendi: GÜZEL EKMEK

Maya ile Çeşme’ye geldiğimiz ilk akşam Ilıca tarafında yürürken, çok yalın dekoru olan, kapısı tamamiyle cam olup, dolayısıyla içini olduğu gibi görebildiğim bir mekân dikkatimi çekti. Önce mekân beni çekti ama onun ötesinde içeriye girmemi sağlayan, bana sıcacık bir gülümsemeyle bakan Aslı Aydemir Aytaç idi (o zaman ismini bilmiyordum tabii)

Tereddüt etmeden içeri adım attım. “Siz neler yapıyorsunuz? Ne güzel bir yer burası,” dediğimi hatırlıyorum.

Aslı Hanım yüzündeki o sakin gülümsemeyle doğal ekmek yaptıklarını anlattı. O an alamazdım ama aklıma yazdım. Maya da kartlarını aldı.

Aradan birkaç gün geçti ve ben yine kendimi Güzel Ekmek’te buldum. İçeride kimse yok gibiyken, tezgahın arkasından Hakan Aytaç çıktı. Çıktı ama öyle böyle değil, müthiş bir enerjiyle adeta zıplayarak çıktı. Karşılıklı bu şaşırtıcı duruma gülmeye başladık. Düşünsenize hiç tanışmıyorsunuz ama sanki senelerdir tanışırmışçasına karşılıklı sebepsiz gülebiliyorsunuz.

O anı daha sonra Maya’ya anlattığımı hatırlıyorum. “Mayacığım tanışmalısın mutlaka!” demiştim.

Özetle Güzel Ekmek beni önce güzel yaratıcılarıyla yakaladı. Tadına ise bayıldım. Sadece ilk anda değil, günler sonra ısıtılınca belki daha da nefis bir hâle dönüşen bir üründen bahsediyorum.

Başka ekmek almak aklıma bile gelmedi o andan itibaren. Ve bildiğiniz üzere bu bilgiyi kendime saklayamayacaktım. Dolayısıyla onları size kendileri anlatsın istedim. Sevgili Hakan Bey ilk ağızdan karşınızda efendim.

Keyifli, güzel okumalar 🙂

Hakan Bey, önce kocaman bir MERHABA! Ardından soru bombardımanına geçiyorum 🙂

Merhaba 🙂 Heyecanla yanıtlıyorum.

Siz kimsiniz? Güzel Ekmek öncesindeki yaşamınızı merak ediyorum.

Ben Hakan’ım. Kendimi bildiğimden beri anın içinde yaşayan biriyim. Hayatın getirdiğini alıp onu kendime göre şekillendirmek, ondan zevk almak önceliğimdir. (Bu anlamda bızdıklara benzediğim söylenebilir :)) Bu önceliğimde odak noktam hep insan, duygular ve paylaşmak oldu. İnsanları, herkesle iletişim kurmayı, paylaşmayı çok seviyorum. Güzel Ekmek’ten önce de, profesyonel hayatım hep iletişim odaklı ilerledi ancak Güzel Ekmek, benim kendimi tanımladığım her şeyi içinde barındırması açısından özellikli. İnsan için, güzel duygular uyandıran, ruha ve bedene iyi gelen, güzel insanlar ile paylaştığımız bir değer. Güzel Ekmek’e kadar biriktirdiğim ve gitmesine izin verdiğim her şey, bugün Güzel Ekmek’in doğumunu hazırlamış gibi. Onun için her birine minnettarım.

Eşiniz Aslı Hanım neler yapardı Çeşme öncesinde?

Aslı, kendi derin iç dünyası olan, bugüne kadar tanıdığım en özgün insan. Bulunduğu her yere kolay adapte olur, bulunduğu yerde nasıl fayda yaratabilirim diye arar, bulur ve mutluluğunu yaratır. Aslı uzun yıllardır İstanbul’da İlişkiler konusunda yetişkinlere eğitimler ve seanslar veriyor. Bu konuda bir kitabı ve Youtube kanalı var. Tüm bunlara İstanbul’da yaşadığı hızda, zaman zaman çok sık seyahat ederek devam ediyor. Çeşme ile beraber yaşamına daha çok doğa, daha fazla birlikteliğimiz ve Güzel Ekmek Atölyesi eklendi 🙂

Güzel Ekmek yürüyüş yaparken dikkatimi çekti. Birden içeride buldum kendimi. Aslı Hanım sıcacık bir tebessümle karşıladı beni. Kısaca bilgi alıp çıktım ama bu güzel mekânı kafama iyice yerleştirdim. Nasıl başladı bu macera?

2011 yılında İstanbul’da ulusal ve uluslar arası bir sürü koşuşturmanın içindeyken Aslı ile tanıştım. Aslı bana, “Dışarıdan bakıldığında her şeyin var görünüyor. Peki, mutlu musun?” diye sordu. Bu soru, kendimi ve değerlerimi berraklaştırmam; önceliklerimi belirlemem ve beni nelerin mutlu ettiğini kendime sormam için fitili ateşledi. O günden beri hayatımda bir sürü şey değişti, değişiyor. İstanbul’dan Çeşme’ye taşınmak da bu değişimlerden biriydi. Burası büyük şehirlere kıyasla doğala ulaşımın daha kolay olduğu bir yer olmasına rağmen, ekmek konusunda aradığımızı bulamadık. Hem damağımız çatlasın hem sağlıklı olsun hem de her öğün sıkılmadan yiyelim istiyorduk. Belki de çıtayı çok yükseğe koymuştuk! Sonra Aslı’nın sindirim ile ilgili sıkıntıları oldu. O zaman yıllar önce Amerika’da yaşarken öğrendiğim ekşi maya ekmeği evde yapmaya karar verdim. Biz aradığımız her şeyi bu ekmekte bulduğumuz için çok mutlu olduk. Ailemiz, arkadaşlarımız ekmeğe bayıldılar. İsmini de onlar koydu: Güzel Ekmek.

Sizin ekmeklerinizde bir farklılık var. Sürekli doğal ekmek arayışında olan birisi olarak, karşıma çıkan muhteşem ekmeklerin kabukları bir gün içerisinde yenemeyecek kadar sertleştiğinden hep hayal kırıklığı yaşadım. Biz ailecek bir günde ekmek tüketemiyoruz. Sizin ekmeklerinizde ise bu dert hiç olmadı. Her gün aynı lezzeti alabildik, üstelik dişlerimiz hâlâ sağlam 🙂 Nedir bu fark? 

Geri bildiriminize çok teşekkürler; dişlerinizin yanı sıra bedeninizin, ruhunuzun sağlam olmasını önemsiyoruz 🙂 Benim için ekmek yapmak, mutlu olmanın ve mutlu etmenin ortak paydası. Sadece ben mutlu olursam, yeterli olmaz. Sadece siz mutlu olursanız eksik kalır. Bu mutluluğun da sahici ve sürdürülebilir olması peşindeyim. Türkiye’nin üç farklı bölgesinden yurtdışına ihraç edilen, en üst kalite unları getirtiyor ve harmanlıyorum. Lezzetteki bu oranı yakalayabilmek için ne çok deneme yaptığımı bilseniz 🙂 Almanya’dan özel olarak getirttiğim el yapımı rattan kaplarda da her biri el emeği, katkısız bu hamurları 18 saat soğuk mayalıyorum. Soğuk maya sayesinde midenizde şişkinlik olmuyor, sindirim sisteminiz sağlıklı çalışıyor, rahat ediyorsunuz. Aynı zamanda, unun içinde doğal olarak bulunan gluten bu süreç sayesinde zararsız hale geliyor. Katkısız bu güzel ekmeğin başlangıcından fırından çıkana kadar yapım süreci, 30 saat. Tüm bu süreçte maya, atölyemizdeki aşk ve huzur ortamına tanıklık ediyor. Maya canlı, dolayısıyla kendisini çevreleyen bu duygulardan etkilenmemesi olanaksız… Lezzet için bir araya getirmeye özen gösterdiğim en kaliteli unsurlar yanı sıra, ortamımızda doğal olarak var olan bu güzel duyguların da hamurun lezzetine direkt etki ettiğine inanıyorum.

Güzel Ekmek nerelerde satılıyor? Dükkan olarak burası var. Ama farklı mekânlarda da servis ediliyor sanırım.

Atölyemiz açılalı henüz 1,5 ay olmasına rağmen misafirlerine değer veren ve gerçek ekşi mayadan daha azıyla yetinmeyen restoranlarda ve otellerde güzel ekmeği bulabilirsiniz. Bu sayı zaman içinde artacaktır. Çünkü misafirler, haklı olarak kendilerine özen gösterilmesini talep etmeye başladılar; işletme sahipleri de yavaş yavaş nasıl bir formül ile güzel ekmeği menülerine koyabileceklerine bakıyorlar. Menülerine koyanlar olduğu gibi, yemeğin yanında misafirlerine ikram edenler de var.

Sağlık, sağlıklı beslenmek, sağlıklı yaşam sizin hayatınızda nasıl yer alıyor?

Sağlık hayatımızın merkezinde yer alıyor. Sağlığın olmazsa olmazı da doğallık, katkısızlık, sahicilik… Aklınıza ne gelirse her konuda.

Hep Çeşme mi? Yoksa başka yerler de olacak mı?

Fiziksel olarak Çeşme’deyiz ama kargo sayesinde tüm Türkiye’deyiz. Bugün sipariş verdiğinizde yarın kapınızda oluyor. Ekşi maya, doğası gereği çok uzun süre taze kaldığı için bayatlama endişesi olmadan büyük rahatlıkla sipariş verebilirsiniz.

Ekmek dışı projeler de var mı?

En büyük projemiz, hayatımızı güzel yaşamak. Güzel Ekmek de bu ara bu anlamda en çok vaktimi, emeğimi koyduğum yer. Zamanımın ve emeğimin bölüneceği başka bir yer daha olacak olursa, onu yaşayıp göreceğim.

Son olarak, hayat bir renk olsa ne olurdu sizce?

Tek bir renk ile sınırlanmayacak kadar rengârenk olurdu 🙂

Güzel Ekmek’e nasıl ulaşacaksınız?
İşte böyleeee: 5152 Sokak. No:35, Ilıca-Çeşme
Hakan Aytaç: 0532-664 8082

 

 

Leave a comment