Annelerin Kıymetini Bilmek

Geçenlerde bir adam başkasına kızmış ağzına geleni söylüyordu sokak ortasında. Söz konusu olan küfürse, nedense erkekler hep “anaları” işin içine katıyorlar. “Ana” ve “avrat” kelimelerini peş peşe kullanıyorlar. Bu da en büyük küfür oluyor.

Eşime dönüp sordum: “Birisine kızınca neden o kişiye değil de annesine ya da eşine laf ediliyor? Neden işin içine kadın sokuluyor?”

Cevabı şu oldu: “Çünkü bir insanın en hassas tarafı, onu en yaralayabilecek, en çok kızdıracak şey annesine ya da eşine laf edilmesidir.”

Doğru, mantıklı aslında. Ama aynı zamanda değil. Çünkü bunu söyleyen kişinin de bir annesi var, en azından bir yerlerde. Belki bir eşi bile var, sevse de sevmese de…

Diyeceğim o ki, bizlerin dünyaya gelmesini sağlayan, büyüten, yetiştiren, bakan, kollayan, bizler için kaç yaşımızda olursak olalım endişe duyan annelerimizi böylesine basit bir nedenle aşağıya çekmek için hiçbir geçerli neden göremiyorum.

Bir anneler günü daha yaklaşıyor.

Memleketim “Save The Children” sivil toplum kuruluşu tarafından yapılan “Dünya Annelerinin Durumu” raporundaki Kadın Endeksi’nde az gelişmiş ülkelerde yer alıyor. Hem de 63.sırada. Yani durum hiç de iç açıcı değil.

Öte yandan kadına şiddet oldukça yüksek oranlarda ve yasalarımız bir türlü zamanında kuvvetli önlemler alamıyor. Hamile eşini döven kocalar serbest kalıyor, dayak yediği için eşinden boşanan kadınlar öldürülüyor.

Tüm bunlar olurken cinsel tacizcilere tutuklama kararlarının kalkacağı konuşuluyor.

Ve biz bir Anneler Günü daha kutluyoruz. Kadınların, annelerin gününü…

Bu günü hak eden tüm annelerin ve annelerine sadece bu günde değil, yaşamlarının her anında saygı ve sevgi gösteren çocuklarının “Anneler Günü”nü gönülden kutluyorum.

Diğerleri için ise kelimeler maalesef yetersiz kalıyor…

3 Comments

 1. Meral m
  Ne mutlu bana ki oğullarım ve kızlarımdan dolayı anneliğin her zaman keyfini çıkarıyorum. Ben de sevgili annecigimi saygı ve sevgi ile aniyorum. Tum giden anneler gibi nurlar da yatsınlar. Bir de cocuklar gunü mü yapsak acaba bizlerin de onlara teşekkür edebilmesi için, iyi ki varlar değil mı...Tum anneleri kutluyorum.
  Reply 11 May 2012 at 18:27
 2. Oguz Yilmaz
  Sevgili Defne, Yine çok güzel yazmışsın. Okurken beni gercekten çok düşündürdün. Bu memlekette erkek geçinenler, kız uğruna cesurca ortaya atılanlar, "Ana, Bacı" muhabbeti yapanlar, ilk fırsatta kendileri ayaklar altına alıyorlar kadınlarımızın şereflerini. Ne kadar Erkekçe ! Bu memlekette faydalı, kaliteli anneliğe ornek oldugun için sana çok teşekkürler. Çok ciddi bir sosyal misyon üstlenmiş durumdasın. Anneliğin sadece cocuğu doğurmak olmadıgını, sıfır kilometredeki bu bizdiklarin kilometre taslarının da özenle dizilmesi gerektiğini anlatıyorsun. Seni tekrar tebrik ediyorum. Bu misyonunda hep yanındayız. Hepinizin Anneler gunü kutlu olsun.
  Reply 12 May 2012 at 21:52
 3. Eski Toprak
  Nıhayet evıme kavuşabildim de tiryakisi olduğum yazılarını okuma fırsatım oldu. Böyle bir günde işin perde arkasını göstermen ne kadar anlamlı. İş lafa gelince bol bol konuşulunuyor oysa ne güzel bir deyişimiz vardır, 'ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz'. Kadınlarla, annelerle ilgili sözler değil, davranışlar önemli. Ve ben de senin Anneler Gününü kutluyorum :)
  Reply 15 May 2012 at 18:46

Leave a comment