Aktivite Üretmek Artık Çok Kolay!

Aysun Ayışkan Yalaza ile arkadaşım Petek aracılığıyla tanıştım.

Kendisiyle ilgili ilk söyleyebileceğim şey, etrafa yaydığı o dinamik enerji!

Katıldığımız doğumgününde davetlilere verilecek sembolik hediyeler onun ve Zuzubo ekibinin elinden çıkmıştı. “Eğlenceli Saksı” ile hazır bir aktivite paketi ediniverdik birdenbire. Saksını süsle, bitkini ek ve keyifle büyüt.  Tüm malzemeler bu harika pakette.

Böyle pratik ve kullanışlı, üstelik de çocukların gelişimi açısından son derece faydalı ürünler çok ama çok hoşuma gidiyor.

zuzubo-duygular kutuDerken, Aysun Hanım’dan harika bir haber geldi. “Duygular” konulu paketleri için “Burcu ve Berk ile…”  serimizden “Hislerimiz” kitabını kullanacaklardı. Ne kadar sevindiğimi, gururlandığımı söylememe gerek yok sanırım. Eh, bu kitaplar da kızıcıktan sonraki bebeklerim ne de olsa 🙂

Özetle, “Zuzubo” ile siz ebeveynleri buluşturmak istedim. İşte bu haftaki konuğumuz:

Aysun Hanım, öncelikle “0 km.Bızdıklar” okurlarına kendinizden bahseder misiniz? “Zuzubo”dan önceki hayat nasıldı?

Benim esas mesleğim İletişim – Halkla İlişkiler. Yıllarca yoğun olarak ajans, müşteri, medya tarafında halkla ilişkiler çalışmaları yürüttükten sonra nihayet kendi şirketimi kurmaya karar verdim. Butik iletişim çalışmaları yaptığımız “Communica İletişim” i kurdum.  Daha sonra ajansta birlikte çalıştığımız müthiş arkadaşlarım da bana katıldı ve daha da büyüdük bugünlere geldik. Bir yandan halkla ilişkiler işlerimiz de dönem dönem devam etse de, hayatımızın odak noktası artık “Zuzubo” oldu.

“Zuzubo” ekibini tanıyabilir miyiz?

Biz üç ortağız, Seda Gülmez, Sedat Gülmez ve ben. Bir de Alara var tabiî ki… Tam bir aile şirketi 🙂
Seda ile biz uzun yıllardır halkla ilişkiler işimiz için birlikte çalışıyorduk. Bu projede Sedat da bize katıldı, tüm altyapı çalışmalarımız ve teknolojimiz kendisine emanet… Çok keyifle çalışmalarımızı yürütüyoruz.

“Zuzubo”ya gelirsek, fikir nasıl çıktı ve oluşum aşaması nasıl oldu?

Hepimiz anne baba olduktan sonra bir değişim geçiriyoruz ve dolayısıyla odağımız çocuklara kayıyor. Biz de kızım Alara ile vakit geçirirken bir çok güzel proje görüyor ama nasıl yapabileceğimiz konusunda tam emin olamıyorduk. Malzemeleri bulmak da ayrıca zor bir süreç oluyordu.

Etrafımızdaki arkadaşlarımız ile konuşurken, hepiminizin ortak endişesinin çocukların gelişimini destekleyecek hem eğlenceli, hem edinilmesi kolay aktivite bulamamak olduğu ortaya çıktı. Herkesin ortak sıkıntısı birlikte bir şeyler yapmayı çok sevmekle beraber,  ne yapılacağını bilememek, malzemeleri toparlayamamak gibi konulardı…

Aynı süreçlerden geçmiş ortağım Seda ile birlikte  yurtdışında bunun gibi çok güzel örnekler gördük ve burada da uygulamaya karar verdik.

“Zuzubo” böylece ortaya çıktı.

Bir kere karar verdikten sonra çok hızlı ilerledi. Sonuçta Alara ile birlikte yapmaktan keyif aldığımız hobileri ve çalışmaları işe dönüştürdük…Alara’da kutu işine girdiğimizi söylüyor. Her yaptığımız çalışmayı önce o test ediyor yorumlar yapıyor. Dolayısı ile Alara’da ekibimizin önemli bir üyesi….

zuzubo

“Zuzubo”nun amacı nedir? Ebeveynler “Zuzubo”dan ne beklemeli?

“Zuzubo”nun amacı çocukları televizyon önünden ve ellerindeki tabletlerden uzak tutup, aileleri ile birlikte kaliteli vakit geçirmelerini sağlamak. Bunu yaparken de ailelerin hayatını kolaylaştırmak.

Ailelerin eline her ay farklılaşan içerikle hazır bir kutu geliyor; makasına, yapıştırıcısına, her türlü malzemesine kadar hazır bir kutu.. Aileler bundan sonra yalnızca çocukları ile birlikte vakit geçirmenin keyfini yaşıyorlar.

“Zuzubo”daki üretim aşamaları nasıl oluyor?

Zuzubo’yu üretirken öncelikle uzmanlarla okul öncesi çocukların gelişim sürecini anlamaya çalışıyoruz.

Örneğin:

 • 4 yaşındaki bir çocuk bilgiyi nasıl işler?
 • Hangi konseptler ile ilgilenir?
 • Hangi motor becerileri bu yaş grubuna uygundur ve geliştirmek için hangi aktivitelerle desteklenir?
 • Bu yaş grubu çocukların dikkatini çekecek en uygun yöntemler nelerdir?

İnanıyoruz ki bir kez bunları keşfeder ve ilgilerini çekebilirsek, sonrasında yaratıcılıklarını zenginleştirecek doğru faaliyetler ile gelişimlerine yardımcı olabiliriz.

Düşünüyoruz

Çocukların ve ailelerin birlikte paylaşmaya bayılacağı, çocukların çok seveceği, ilham alacağı ve öğreneceği temaları seçiyoruz.

Beş duyularını harekete geçiren eğlenceli aktiviteler üretiyoruz.

Onları hem çok güldürecek hem de meşgul edecek faaliyetler düşünüyoruz.

Tüm bu bilgileri birleştiriyoruz

Çocuklar ve ailelerin birlikte yapmaktan keyif alacağı farklı projeler tasarlıyoruz. Bu aşamada da temamızla ilgili hayatın içinden kişiler, çocuk gelişim uzmanları, fiziksel gelişim uzmanları, bale, dans, spor hocaları, hep iletişimde olduğumuz kişiler…

Deniyoruz

Tabi ki tüm bu sürece aileleri, çocukları, bakıcı ablaları, ana okulu öğretmenleri ve uzmanları dahil ediyoruz. Yarattığımız projeleri deniyorlar. Uygulanabilir ve hayata geçirilebilir olduğunu, çocukların konuları anladığını, birlikte geçirilen kaliteli zamanın paha biçilmez ve unutulmaz olduğunu teyit edip onaylıyorlar.

Böylece bu eğlenceli gelişim paketi uzmanlar tarafından onaylanmış ve anne babalar ve esas hedef kitlemiz çocuklar tarafından test edilerek ailelere ulaşmış oluyor.

zuzubo

Bildiğim kadarıyla, her ay belirli bir tema seçiliyor “Zuzubo”da ve bu tema beş ana başlıkta işleniyor. Bu başlıkları nasıl belirlediniz?

Okul öncesi eğitim uzmanları ile çalışırken, çocukların, görsel, işitsel, okuma- yazma ve deneysel olarak öğrendiklerini konuştuk.

“Zuzubo”yu tasarlarken, bunlara paralel olarak her bir konuyu yarat, keşfet, oku, eğlen, bağlan başlıklarında hazırlamaya karar verdik.

Yarat, keşfet, bölümleri ile çocukların yaptıkları farklı yaratıcı elişi çalışmaları, özel ürünler, bir çok deneysel çalışmalar ile farklı duyu organlarını da kullanarak konuyu farklı yönlerden öğrenmelerini desteklemeye çalışıyoruz.

Her ay konuyla ilgili bir kitabımız oluyor bu sayede çocukların öğrenme sürecini hikayeler ile pekiştirmiş oluyoruz.

Eğlen bölümümüzde ise çocukların hareketli bir yaşam içinde olmalarını desteklemek için farklı uzmanlardan önerilerimiz veya oyuncaklarımız oluyor.
Örneğin ilk kutumuzda sevgili Tan Sağtürk çocuklar için temel gelişim hareketlerini bizlerle paylaştı. Hem fiziksel gelişimlerini destekleyelim hem de eğlensinler, böylelikle televizyon önünde veya ellerinde tabletlerle hareketsiz bir hayattan uzak dursunlar diye…

Bağlan bölümümüzde ise üyelerimize özel hazırladığımız sayfalarda konuyla ilgili daha birçok proje, öneri ve farklı çalışmalar buluyorlar…

zuzubo

Ürün yelpazesini oluşturmak zevkli olsa da son derece zor bir işmiş gibi geliyor. Zaten sizin amacınız da ebeveynleri bu yükten kurtarmak. Ana başlıklara göre doğru ürünleri bulma ve alma aşaması nasıl oluyor?

Gerçekten çok detaylı bir çalışma var. Burada Seda harikalar yaratıyor.

Projeleri belirledikten sonra bunun için en doğru malzemeleri, çocukların sağlığına uygun kaliteli ürünleri bulmak için detaylı çalışıyoruz.

Her ay mutlaka 5-6 proje oluyor ve her biri için de, her defasında standart çalışmalar yerine hep farklı özel teknikler ile yapılan çalışmalar tasarlıyoruz. Dolayısı ile malzeme ve ürünleri bazen istediğimiz gibi bulamıyoruz, özel ürettiriyoruz. Uzmanlar da bize yardımcı oluyor. Artık birlikte çalıştığımız tedarikçilerimiz de oluştu. Doğru işbirlikleri ile ilerliyoruz.

Ebeveynler ürünlere nasıl ulaşacaklar?

Aileler www.zuzubo.com  üzerinden ulaşabilirler. Aylık veya yıllık üye olduklarında “Zuzubo” her ay farklılaşan içeriğiyle evlerine gelecek. Ayrıca çok yeni olarak “Happy Nest” merkezinden de satın alabilecekler.

Paketleri deneyen ebeveynlerin yorumlarını yapabilecekleri bir platform da olacak mı? 

“Zuzubo”da anne babalardan haber almayı çok seviyoruz. Hatta teyzeler, halalar, amcalar, dayılar, dedeler, anneanneler, babaanneler, arkadaşlardan da düşüncelerini aldığımızda çok mutlu oluyoruz. Bizim için ailelerin düşünceleri, fikir ve önerileri, tecrübeleri çok önemli…

Bize her zaman musteri@zuzubo.com adresinden yazabilirler. “Zuzubo” ile yaptıkları çalışmaları paylaşabilirler facebook sayfamızda da yayınlıyoruz. Twitter, Instagram, Pinterest, Facebook gibi tüm sosyal medya mecralarında da görüşlerini, önerilerini paylaşabilirler, “Zuzubo” sevgisinin yayılmasına yardımcı olabilirler.

http://www.youtube.com/zuzubotv

https://www.facebook.com/zuzubokutu

https://twitter.com/zuzubo

http://www.pinterest.com/zuzubo/

Sizce bir çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimi en temel ihtiyacı nedir?

Ailesi ile geçirdiği güzel , eğlenceli zamanlar, verdiğimiz sonsuz sevgi ve birlikte oynadığımız oyunlar …

Zuzubo Duygular from 0kmbizdiklar on Vimeo.

 

Aysun Hanım’a aktardığı bilgiler için çok teşekkür ediyoruz. “Zuzubo”yu keşfettikten sonra yorumlarınızı “0 km.Bızdıklar” olarak, biz de merak ediyoruz. 

2 Comments

 1. ömür
  bizde zuzubo ya üyeyiz ve müthiş yararlı bir faaliyet kutusu geliyor evimize her ay. kızım ay başında kargomuzu dört gözle bekliyor. tüm annelere tavsiye ederiz.
  Reply 27 September 2013 at 13:14
 2. Eski Toprak
  Bizde olmayan bir aktiviteyi yakalamış Aysun Hanım. Bir büyük eksikliği...Güzel, kolay, yararlı etkinlikleri. Tebrikler...Ellerine sağlık...
  Reply 27 September 2013 at 16:43

Leave a comment