Aile Sıcaklığında Bir Yeni Yıl

Gözüm televizyondaki 2011 özet programına takıldı. Bir tane bile iyi haber yoktu koskoca seneye ait. Bol kargaşa, dünyanın her köşesinden sorunlar, ölümler,… Üstelik 2012 senesinin de zor geçeceği belirtiliyordu. İçim karardı bir anda…

Sonra dank etti. Beni mutlu eden konular koskoca bir denizdeki minik damlalardı zaten. Denizin geneli beni mutsuz etse bile o küçük damlalar hayatımın güzelliğiydi ve yaşama nedenimdi.

İşte bu nedenle yeni yılı ailem ve yakın dostlarım dışında kimseyle kutlamak önceliğim olamazdı. Artık sıcak ilişkilerin, kuvvetli aile bağlarının paha biçilmez olduğunu eskiye göre daha net görebiliyorum.

Her zaman böyle değildim tabii. Arkadaşlarımla uzun uzun planlar yapıp, eğlenceyle yeni yıla girdiğim çok olmuştur. Temel hedefin eğlenerek yeni yıla girmek olduğu seneler akıp gitti.

Ancak “evli ve çocuklu” rütbesine eriştiğim 2006 senesinden bu yana kızım olmadan yeni yıla girmek istemiyorum. Eşim zaten mutlaka yanımda olmalı. Ama söz konusu kızımız olduğunda ne eşim, ne de ben, “Maya’yı bırakalım da akşam arkadaşlarla buluşalım.” demiyoruz, diyemiyoruz.

Yılbaşı konusunda en büyük inancım, nasıl girersek öyle devam edeceği. Belki çok yanlış, muhtemelen kesinlikle hatalı bir düşünce. Ama ben de buna inanıyorum. Hâl böyle olunca da yanımda çekirdek ailem olmadan yeni yıla “merhaba” demek istemiyorum.

Dün akşam kapımızın zili çaldıkça yüzümüzdeki gülümseme daha da arttı. Aile bireyleri sırayla eve geldikçe evimiz şenlendi, ısındı, parıldadı adeta. “Keşke burada olmayanları da ışınlasak da hiç değilse bu gecelik bize katılsalar” diye düşündüm.

Güzel dilekler, sıcacık sohbetler etrafımızı sardı. Güçlendiğimi hissettim bir anda. Hayattan zevk alabilmek ve hayatın zorluklarını göğüsleyebilmek için kuvvetli bir aile lazım insana.

Haa bir de bir adet nar lazım patlatmak için, senemiz bereketli olsun diye. Suları açıp kapatmak lazım, su gibi aksın yeni yıl diye. Veeee kapının eşiğinden dışarı çıkıp tekrar içeri girmek lazım, bol bol seyahat edebilelim diye…

Hepinize aile sıcaklığında bir yeni sene diliyorum 🙂

2 Comments

  1. Nice mutlu yıllara Defnecim. En güzel hediye ailemiz ve sen de yeni yılda bu en güzel hediyeyi almışsın, ne mutlu sana ve ailesinin kıymetini bilene...
    Reply 1 January 2012 at 12:52
  2. meral müminoğlu
    ne güzel ifade etmişim Defnecim. Bizler için de aile ile olmak her zaman şahane gönül bunun daha sık olmasını istiyor ama hayatıin akışı buna her zaman olanak vermiyor. Haydi bu sene bunu gerçekleştirelim birlikte kayifle mutlulukla...
    Reply 1 January 2012 at 16:07

Leave a comment