Ah Bir Bahçem Olsa!

Yeşilliklerin giderek yok olduğu son yıllarda hepimiz bahçe arar olduk. Yeryüzü Derneği bunun için bir miktar da olsa çözüm öneriyor. En azından kendi bahçemizi yaratabileceğiz.

Nerelerde mi? Apartman önünde, site çevresinde, işyerlerimizde, balkon veya teraslarımızda. İstersek ailecek, istersek eş, dostla birlikte… Çocuklarımızı da işin içine katabileceğimiz son derece keyifli ve ücreti olmayan bir çalışma için tek yapmanız gereken “Kent Bahçeleri” Projesi’ne 15 Nisan’a kadar başvurmanız.

Detaylar aşağıda:

Yeryüzü Derneği, 2011 yılından bu yana Kent Bahçeleri Projesi kapsamında, bahçe kurmak veya bahçesini geliştirmek isteyenlere ücretsiz tohum-fide dağıtıyor.  Derneğe üye ya da gönüllü olma şartı aranmadan herkese açık olan proje ile dünyayı daha yeşil kılmak isteyenlere fidelerin ekimi ve bakımı konusunda ihtiyaç duyacakları bilgiler de verilmekte…

kent_bahceleriÜcretsiz tohum-fide alabilmek için başvurular, 1 Mart 2015 tarihinde başladı. Sitesine, bahçesine, işyerine ya da balkonuna fide ekmek isteyenler, 15 Nisan’a kadar Yeryüzü Derneği’ne başvurabilecek. 15 Nisan-15 Mayıs tarihleri arasında Semt Buluşmaları düzenleyecek olan Yeryüzü Derneği, büyükşehirlerde yaşayan ve toprakla haşır neşir olmaya yeni başlayanları Mayıs ayındaki ekim-dikim atölyelerine davet ediyor. İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilecek olan atölye çalışmalarında, bir bahçe kurabilmek için bilinmesi gerekenler anlatılacak ve uygulamalar yapılacak. İlk olarak İstanbul’da başlayacak Ekim-Dikim Atölyesi, Validebağ Korusu’nda 24 Mayıs’ta… Ankara’da 31 Mayıs’ta yapılacak atölye çalışmasının yeri ise önümüzdeki günlerde derneğin internet sitesinden duyurulacak.

kent_bahceleriGeçtiğimiz yıl İstanbul’da 11 semtte doğa dostları ile buluşan Dernek, bu yıl Ankara’yı da etkinlik kapsamına aldı. Tohum-fide almak isteyenlerle öncelikle Semt Buluşmaları’nda bir araya gelen Yeryüzü Derneği, ilgilenenlere fide ekimi ve bakımı konusunda öneriler veriyor ve merak edilen soruları yanıtlıyor. Bu buluşmalar, kendi başına ya da komşuları ile birlikte bir bahçe oluşturmak isteyenleri tanıştırırken, ihtiyaç duyanlar atölye çalışmalarına da katılabiliyor. Derneğe başvuru yapıp Semt Buluşmaları’na katılan kişilere tohum-fideler Mayıs ayı sonunda teslim ediliyor. Tohum-fidelerin birkaç gün içinde ekilmesi gerektiğinden, nereyi gelecekte yeşil bir bahçe olarak hayal ediyorsanız karar vermeniz ve hazırlamanız oldukça önemli.

Tohum-fideler ekildikten sonra bir parça bakım ve sevgiyle günden güne kök salıp büyüyecekler. Siz de bu arada son derece zevkli bir uğraş olan bahçe işleri ile şehrin stresinden arınabilir ve çevrenize biraz oksijen katabilmek için üzerinize düşeni yapmanın tadını çıkartabilirsiniz.

www.yeryuzudernegi.org / Tel : (0 216) 388 11 73  

 

 

Leave a comment