0. Km Bızdıklar’la Harika Tatlar

Bir süredir bloğun sağ tarafında duyuru yazımızı koyduk, “0 km.lezzetler” diye… Fakat oluşumu biraz vakit aldı. Bazen düşünüyorum da çok daha hızlı ve kolay olabilecek bir şeyi kendimi kasarak daha zor ve komplike bir hale sokmakta üzerime kimseyi tanımıyorum.

Blogda bızdıklar için faydalı yemek tariflerine yer vermek istiyordum uzun zamandır. Ama tarifler pratik olmalı. Bu da yetmiyor bana.

Sağlıklı olduğunu nasıl anlayacağız?

Yani “sağlıklı” ne demek?

Verilen tarifi yiyen çocuk hangi vitamin ve mineralleri almış olacak?

Peki bu vitamin ve minerallerin vücuda ne faydası olduğunu biliyor muyuz?

İşte böyle onu bunu düşünen biri olarak sevgili arkadaşım Aylin Gürsoy‘un tariflerini burada yayınlamaya başlamam zaman aldı.

Öncelikle çocuk beslenmesi konusunda uzman Doç.Dr.Muazzez Garipağaoğlu‘na koştum tabii… Ona çok ama çok güveniyorum. Bu konuda bence Türkiye’de ender bulunur ölçüde bilgi ve tecrübeye sahip bir kişi. Muazzez Hanım beni Sayın Manfred Schmidt ile tanıştırdı.

Manfred Bey‘in elindeki program sayesinde Aylin’in tariflerini ölçülendirebildik, içeriğini detaylı olarak alabildik ve bu sayede her tarifin altına birer grafik koyabildik.

Grafikler ne işe mi yarıyor? Verilen tarifin bir porsiyonunu tüketen bızdığın ortalama olarak günlük alması gereken vitamin ve minerallerin ne kadarını aldığını görebiliyoruz (% olarak ölçümlendiriliyor)

Burada yaş aralıkları çok önemli fakat çok da fazla. 1-3, 4-6, 7-9,… diye gidiyor. Biz bir örnek olması için 4-6 yaş aralığını seçtik. Sonuçta amaç bir fikir edinmek.

Bir de günlük bir menü oluşturduk ve bu günlük menüyü 4-6 yaş için değerlendirdik. Böylece elinizde ideal günlük beslenme için bir örnek olacak. Bu örnek menü ile grafiğine ve vitamin ve minerallerin vücudumuzdaki fonksiyonu hakkında bilgilere ise blog ana sayfamızın sağ tarafındaki “0 km.lezzetler” ikonunu tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İleride Aylin Gürsoy‘un bu tariflere daha pek çoklarını ekleyerek, gayet keyifli ve faydalı bir kitap çıkartma planı var. Artık duyurusunu da buradan yaparız sizlere…

Bu arada tariflerle ilgili deneyimlerinizi, yorum ve katkılarınızı bekliyoruz. Bu bloğun tek taraflı olmasını hiç bir zaman arzu etmiyorum malum… Katılımlarla daha keyifli her şey 🙂

Gelelim ilk tarifimize… Yaz sebzelerinden fasulye ile başlıyoruz 🙂

Pirinçli Taze Fasulye
Malzemeler :
1/2 kg taze fasulye
1 baş kuru soğan
1 çay bardağı pirinç
1 su bardağı su
1 adet domates – rendelenmiş
1 çorba kaşığı zeytinyağı
Deniz tuzu

Hazırlanışı :
Taze fasulyeleri ayıklayıp yıkayın.
Fasulyeleri küçük küçük kestikten sonra bir kenarda süzgeçte bırakın.
Diğer tarafta kuru soğanı kesip yağın ile kavurun.
Kavrulduktan sonra domates rendesini de ilave edin. Taze fasulyeleri bu karışıma ekleyin ve bir kaç kere beraber kavurun. Fasulyenin rengi değiştikten sonra yıkanmış pirinci ilave edin ve suyu ile ağır ateşte su kendisini çekene kadar pişirin. En son aşamada tuzu ekleyin.

Afiyet olsuuuunnn 🙂 İşte bu tarifle yaptığınız fasulyeyi yiyen bızdığınız hangi vitamin ve mineralleri, ne oranda vücuduna almış? Cevabı aşağıdaki grafikte 🙂

Herkese bol sağlıklı, enerji dolu günler, harika yemekler 🙂

8 Comments

 1. Eski Toprak
  Tebrikler! Tebrikler! Sürekli yeni konular gündeme getiriliyor, üstelik bu da diğerleri gibi yararlı, yenilikci, aydınlatıcı,dinamik. Lay lay lom değil yani... Bu güzel çalışmaların, yazıların devamı dileğiyle...
  Reply 3 July 2010 at 11:42
  • Defne
   Çok teşekkürler :) Ben de faydalanıyorum, faydalandıkça paylaşıyorum :) Daha nicelerine diyorum...
   Reply 3 July 2010 at 18:04
 2. bu yaş aralığında değil oğlum ama yeni bir tat..kesinlikle denemek istiyorum
  Reply 5 July 2010 at 10:50
  • Defne
   Zaten yemekler herkes için, büyükler için de :) Beslenme anlamında grafiği fikir vermesi açısından 4-6 yaş seçtik ki bu bile diğer yaş grupları için bir miktar fikir veriyor bence. Afiyetler olsun :)
   Reply 5 July 2010 at 15:50
 3. ASLI
  Çok güzel bir çalışma olmuş. Grafik fikri süper. Yüreğinize sağlık...
  Reply 6 July 2010 at 15:12
  • Defne
   Beğendiğine çoook sevindim. Grafikler sayesinde insan çocuğuna yediği yemekle ne fayda sağladığını anlayabiliyor, bir fikir edinebiliyor. İdeal günlük beslenmeye bakarak da (sağdaki 0 km.lezzetler ikonunu tıklayınca) kendi menülerini oluşturabiliyor.... Bol lezzetli öğünlere :)
   Reply 6 July 2010 at 16:02
 4. ebru
  defnecim, keyifle takip ediyorum.. 0km lezzetler fikrine bayildim.. paylasan ve yazan ellerine saglik..
  Reply 10 July 2010 at 01:00
  • Defne
   Ebrucum çok sağol. Ben de keyifle yazıyorum, paylaşıyorum... Çok sevgiler :)
   Reply 10 July 2010 at 11:57

Leave a comment